Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Vývojář Vávra a spol. chtějí zastavit cenzuru a omezování svobody na Facebooku Hráči dne

14:21, 7. 9. 2020

Herní vývojář a kreativní ředitel Warhorse Studios Daniel Vávra (foto) a další respektované osobnosti veřejného života (egyptolog Miroslav Bárta, Marian Kechlibar, Matyáš Zrno, hudebník Pavel Fajt atd.) posílají do světa petici proti cenzuře a omezování svobody slova na Facebooku a dalších sociálních sítích (zde).

"Globální sociální sítě dnes představují hlavní fóra veřejné diskuse a jsou také významným fórem politickým. Jejich vliv na politickou soutěž a volební výsledky je srovnatelný s největšími tištěnými, rozhlasovými nebo TV médii. Vlastníci platforem mají na trhu prakticky monopolní pozici a nejsou politicky neutrální. Naopak, selektivní filtrací obsahu a blokací nepohodlných uživatelů systematicky porušují právo na svobodu projevu a ustanovení o nepřípustnosti cenzury, základní kameny ústavního pořádku ČR."

"Absolutní moc nad nimi drží nadnárodní korporace s dominantní pozicí na trhu. Rovný přístup zde není garantován, jednotlivé názory nemají stejnou šanci být publikovány. Správu obsahu vykonávají podle neprůhledných, vágních a nekonzistentně aplikovaných pravidel. Zcela legitimní názory běžných uživatelů (již dávno nejde jen o kontroverzní "radikály") odstraňují tyto firmy ze společenské diskuze bez možnosti se bránit. Cenzurují se už i prostá historická fakta."

"Jestliže nadnárodní gigant určuje, jaké informace se dostanou k uživatelům, může snadno ovlivnit volby tím, že bude systematicky potlačovat pozitivní zprávy a  upřednostňovat ty negativní o jednom kandidátovi, zatímco o druhém naopak. Podobně může preferovat vybrané politické strany či názorové proudy."

Petenti po zákonodárcích a po dalších odpovědných místech požadují vytvoření komise, která by se zabývala "případy občanů i právnických osob, jejichž účty byly blokovány a příspěvky smazány", plus aby titíž "po globálních platformách žádali formou zákonné povinnosti ustanovení odpovědné osoby s působištěm v Česku".