Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Zemřel majitel filmové distribuce Artcam Films a produkce Sirena Film Artemio Benki Hráči dne

09:01, 17. 4. 2020
Film Aleš Borovan

Majitel menší filmové distribuce Artcam Films a spolumajitel produkční firmy Sirena Film, francouzský filmař a filmový podnikatel Artemio Benki (foto; vlastním jménem Philippe Benkemoun), zemřel ve středu 15. dubna. Narodil se v roce 1966 v Paříži, kde už ve třinácti letech začal pracovat pro rádio jako novinář. V roce 1989 přijel poprvé do Prahy, aby pracoval na svém krátkém filmu o romských uprchlících. V roce 1992 se v Praze usadil a o dva roky později zde založil produkční společnost Sirena Film. Jako režisér natočil několik krátkých filmů, celovečerním debutem se stal dokument Sólo (2019).

Jako producent Benki pracoval na celé řadě zahraničních filmů natáčených v Česku, koprodukoval například snímky Královská aféra (2012), Marguerite (2015), Personal Shopper (2016) nebo Humorista (2019). V roce 2000 založil distribuční společnost Artcam (dnes Artcam Films), která přináší do českých kin nezávislou a originální zahraniční i českou filmovou produkci.

"Artemia jsem poznal jako člověka sršícího nápady (leckdy uhozenými), vybaveného dětsky barvitou invencí a hlavně nevyčerpatelným zápalem pro artové filmy. Byla to s ním jízda. Jen málokdy tahle fráze sedí tak přesně. Artemio byl unikát, originál, člověk naprosto oddaný filmu. Uměl inspirovat i provokovat, žil a tvořil s podobnou vášní, s jakou si zapaloval další a další cigarety. Jako by každá měla být ta poslední. Artcam Films bez jeho energie už nikdy nebude stejný," uvedl ředitel filmové distribuce Artcam Films Vít Schmarc.