reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Zpackaný článek o Klausovi a „miliardě dolarů“ kazí renomé vydavatelství Economia Hráči dne

18:33, 3. 6. 2021

Vedení mediálního domu Economia (majitel miliardář Zdeněk Bakala) má problém - kauzu odfláknutého článku "Klaus po revoluci tajně poslal miliardy Sovětům..." (autoři Lukáš Valášek, Adéla Jelínková), který vyšel v tištěných Hospodářských novinách a na kterém se podílel i server Aktualne.cz a týdeník Respekt (všechna média Economia). Text v původní podobě podle některých nemá daleko k fake news a významně zpochybnil kompetenci HN a Aktualne.cz v ekonomickém zpravodajství (to kdysi patřilo k parádní disciplíně Hospodářek).

Článek se pokouší nořit do složitých hospodářských vztahů v rámci komunistické organizace RVHP na přelomu 80. a 90. let, podle původních tvrzení autorů "úvěr ve výši 1,3 miliardy dolarů poslal jako ministr financí Václav Klaus" do Moskvy/tehdejšího SSSR. Článek po faktické a odborné stránce rozcupoval na kousky bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer, který jej označil za "znechucující novinařinu", negativně se k němu vyjádřil i samotný Klaus. Text byl následně významně změněn (alespoň jeho podoba na internetu), šéfredaktoři HN a Aktualne.cz nesmysly v původním textu označili jako "zjednodušující spojení" a "příliš velká mediální zkratka".

Kompetentní místa okolo a uvnitř Economie nechtěla kauzu šířeji komentovat. "Ctíme redakční nezávislost všech titulů mediálního domu Economia na svém vlastníkovi, tedy i na managementu BM Management, který ho zastupuje. Nebylo by vhodné se z naší strany k obsahu vyjadřovat," uvedla Šárka Samková z BM Managementu, který spravuje Bakalův majetek. Obsáhlejší nebyl ani Bakalův mediální dům, který potvrdil přijetí dopisu od Institutu Václava Klause ohledně textu. "Reagovali jsme na něj stejně, tedy formou otevřeného dopisu šéfredaktorů Hospodářských novin a Aktualne.cz (viz výše, pozn. aut.)," sdělila Soňa Jelínková z komunikace Economie.

Kauza příliš nerezonovala ani v miliardářském vehiklu Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ), který sestavuje rating tuzemských médií. Aktualne.cz a Hospodářské noviny tady mají nejvyšší hodnocení. "Rating NFNZ nehodnotí obsahovou stránku článků média, tedy zda se jedná o fake news nebo ne, nýbrž hodnotí dodržování základních novinářských parametrů, jak je uvedeno v metodice," uvedla Naďa Straková z NFNZ. Námitku, že fake news již ze své podstaty nemůže splňovat "základní novinářské parametry", již nekomentovala.