Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
      
     
      
        

Bakalova Economia: drobná studie bezradného vydavatelství Poznámka

17:18, 6. 6. 2013

Zaměstnanci vydavatelství Economia, kteří se v sobotu 1. června přišli podívat na otevření nového sídla v Karlíně, si nemohli nepovšimnout jedné věci.

O co větší pozornost a finanční prostředky se věnovaly jednotlivým detailům a vybavení vnitřního prostoru (vydesignovaný nábytek, stoly atd.), o to méně se dbá na to, jaké podmínky pro práci mají novináři. Toto je klasická chyba velkých českých vydavatelů a podnik Zdeňka Bakaly ji opakuje v bleděmodrém i přes proklamace o moderním vydavatelství pro 21. století: důraz se klade na formu a nikoliv na obsah.

Co je mi platný pracovní stůl, efektně vytvarovaný do obřího písmene "n" (anebo třeba "m"), když za něj posadím mizerně placeného a přetěžovaného psavce. Tedy tvora, který jediný může přinést čtenáře a který je kupodivu pro každé médium stále nepostradatelný (a to již se nebavíme o tom, že novináři v Economii budou sedět v obřím open space, tedy v prostoru, který podle studií významně snižuje efektivitu práce).

Průměrný plat novináře v Economii se podle informací Borovan.cz může pohybovat něco okolo 40 tisíc korun. Možná chloupek pod. Výjimky tvoří třeba ti, kteří si častým pendlováním mezi vydavatelstvím a Českou televizí dokázali vydupat mnohem vyšší honorář. Žádný div, že v uplynulých letech řada renomovaných novinářských jmen Hospodářských novin, Ekonomu atd. zamířila ke konkurenci nebo třeba do nových projektů. Ono to totiž vyžaduje pevné nervy a bohatou manželku sledovat, jak milionové peněžní částky plynou do stolů nebo přemnoženého managementu firmy s vysokými platy, zatímco peníze pro novináře zůstávají na mizerné úrovni.

Mimochodem management Economie - zatím nikdo nepřišel na kloub záhadě, proč má tolik členů. Speciální publisher pro Respekt? Proč? Head of Strategic Business Development a současně Publisher Segment Byznys, Chief Sales Officer, obchodní ředitel a ředitelka inzerce? Proč? Drobné rýpnutí, vrcholový management Mafra tvoří pět lidí.

Příběh nově budované Economie se tak trochu začíná podobat dnes již známé story o klopotném vývoji aplikace Hospodářek pro iPad: teprve na podruhé to bylo ono.

Odběr newsletteru:

Vaší pozornosti doporučujeme:

Magnát Bakala shání podšéfa pro Economii

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

  • BrainZone: manažerská, kreativní, PR & marketingová agentura, která se specializuje na hudební průmysl, v roce 2020 dosáhla obratu 6,2 milionu korun. V meziročním srovnání to je pokles o 25 milionů. Firma skončila v prodělku 9,6 milionu, o rok dříve vygenerovala zisk 6,4 milionu korun.

  • POS Media Czech Republic: indoor mediální agentura v roce 2020 utržila 126 milionů korun. V meziročním srovnání to je nárůst o 58 milionů. Čistý zisk meziročně vzrostl z 8,5 milionu na 12 milionů korun. Firma patří do konsolidačního celku nizozemské POS Media, ve které by měl držet rozhodující podíl zakladatel a generální ředitel společnosti Richard van het Bolscher.

  • Firma na zážitky: zážitková společnost ze skupiny Media Bohemia v roce 2020 utržila přes 47 milionů korun. O rok dříve to bylo 68 milionů. Ztráta ve výši 6 milionů v roce 2019 se loni překlopila v účetní zisk ve výši 5 milionů korun.

  • Norah Jones: americká zpěvačka a písničkářka, kombinující jazz a pop, dnes vydává album s vánočními motivy, které nese název I Dream Of Christmas. Deska, na které spolupracoval producent Leon Michels, obsahuje písně jako White Christmas, Blue Christmas, Winter Wonderland, Christmas Time Is Here nebo také předělávku písně Christmas Don’t Be Late známé od filmových Chipmunků.

  • Publicis Groupe: PR agentura MSL získala nového klienta - platformu pro rozvoz jídla Dáme jídlo. Zajišťovat pro něj bude podporu v oblasti spotřebitelské i korporátní komunikace. Spolupráce byla zahájena na začátku října 2021. MSL nahrazuje předchozí agenturu Dáme jídlo PR Partners.

  • KKCG: fond Springtide Ventures ze skupiny Karla Komárka ml. investoval do izraelské společnosti Cognni, zaměřené na využívání umělé inteligence ve středních a velkých  firmách. Fond do firmy investoval 3 miliony dolarů formou SAFE (Simple Agreement for Future Equity). V roce 2022 by fond měl držet zhruba pětiprocentní podíl v Cognni. "Tuto investici považujeme za velmi perspektivní. Produkty, jež Cognni vyvíjí, jsou zaměřené na řízení a ochranu firemních dokumentů. To je něco, bez čeho se firmy v budoucnu neobejdou," uvedl Karel Tušek, technologický ředitel Springtide.

  • Hit dne


    Teaser pro nový seriál House of Dragon.

Recenze

Myši patří do nebe

Dlouhé roky připravovaný projekt podle stejnojmenné knihy Ivy Procházkové vyústil v povedený a nevšední animák, kterého bychom si měli vážit a opečovávat jako vzácnou květinku. V první řadě se jedná o výrazný a nadprůměrný projekt i v rámci té lepší části české animované tvorby (Jiří Trnka, Jiří Barta, Aurel Klimt, Břetislav Pojar atd.). Tradice v podobě tuzemské animace jako výkladní skříně české kinematografie, ať již to bereme z hlediska úrovně řemesla (nesmíme zapomenout i na podmanivou hudbu tohoto filmu) nebo sdělovaných myšlenek, tedy zaplaťpánbu nekončí.

Za druhé, Myši patří do nebe je skutečně chytře a promyšleně vystavěný rodinný snímek, na který dospělí mohou bez obav zajít se svými dětmi tak cca do dvanácti třinácti let. Tvůrci v čele s režisérskou dvojicí Jan Bubeníček - Denisa Grimmová v příběhu myšky Šupito a lišáka Bělobřicha citlivě a vyváženě namixovali směs dětské rozpustilé zábavy, fantazie a dospěláckých vážných témat, byť možná více gagů a hlášek by neškodilo a byť zejména v závěru si člověk řekne, zda některé vrstvy vyprávění malé děti vůbec pochopí.

A za třetí se jedná o krásný, ušlechtilý, lidský a emocionálně naléhavý snímek, žánrově asi nejblíž zábavnému dobrodružství, který v lidech probouzí to dobré a který by mohl zabodovat i za hranicemi České republiky (přesněji vzato jsou "Myši" česko-francouzsko-polsko-slovenský projekt). Témata, jak moc je důležité přátelství, být s tím, koho máme rádi (přátelé, maminka, tatínek), jak je důležité překonat vlastní strachy a umět se obětovat za své blízké, jsou nadčasová a všeobecně platná. Myši patří do nebe takto jako jeden z mála tuzemských filmů dokáží oslovit i rozmanité mezinárodní publikum.

Tři hlavní klady, kvůli kterým byste film neměli minout a vydat se s celou rodinou do kina.