Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
        
      
   
      

Nova nasedla na sebevražedný Boží vítr Poznámka

07:00, 18. 2. 2013

Na Nově se děje něco na první pohled nepochopitelného, nesmyslného, záhadného a svým způsobem rouhavého. Všech sedm stovek zaměstnanců CET 21 jakoby obrazně nasedlo do malého raketového letadla kamikadze (v překladu Boží vítr) na sebevražedný let s neznámým cílem. Od počátku ledna to vypadá, že největší televize záměrně nechce vydělávat příliš mnoho peněz. Což ve svém důsledku znamená, že vydělává konkurence, tedy Prima, TV Barrandov a další. 

Již několik týdnů se všichni v reklamní a mediální branži drží za hlavu, proč Nova tvrdohlavě drží nové vysoké ceny reklamy pro rok 2013, přestože to nedává příliš velký byznysový smysl. Logický a předpokládaný výsledek se totiž brzy dostavil - prodeje reklamy v lednu spadly o skoro 50 procent. Novou, šílenou taktiku veřejně (!!) potvrdil i ředitel Novy Jan Andruško v rozhovoru pro HN: "Pokud jde o to, že nám klesají prodeje, neznamená to, že se děje něco zásadního, my máme letos v plánu prodat méně reklamy."

Pardon? Jakže? Jeden z vrcholových manažerů největší televize de facto tvrdí, že se rozhodli méně vydělávat? Zakladatel televize Vladimír Železný nejspíš teď rotuje někde na vinici jako sestřelený Špaček.

Jenže rozhodnutí cíleně vydělávat méně není jednoduchá věc, alespoň v civilizované zemi. Nižší příjmy Novy v 1Q se bezpochyby odrazí v kvartálním reportech celé skupiny CME a to velmi pravděpodobně zatřese cenami akcií. A tady už jde pořádně o ústa. Andruško jako zkušený právník ( a s ním celý management CET 21) má v těchto dnech bezpochyby husí kůži jako Himaláje - dobře ví, že tu máme paragraf 220 trestního zákoníku Porušování povinnosti při správě cizího majetku. Pojďme si připomenout jeho znění: "Kdo poruší podle zákona mu uloženou nebo smluvně převzatou povinnost opatrovat nebo spravovat cizí majetek, a tím jinému způsobí škodu nikoli malou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti."

Samozřejmě, Andruško, nebo potažmo vládce Novy Adrian Sarbu by si takto zásadní věc nedovolili bez vědomí hlavních majitelů, tedy momentálně Ronalda Laudera a Time Warner. A pochopitelně, že obr Time Warner mlčí - snížení ceny skupiny je před předpokládaným většinovým vstupem absolutně v jeho zájmu. Ano, takový záměr - koupit za levno CME a Novu - je jako jeden z mála v souladu s aktuální iracionální politikou Novy. Jenže tu máme i minoritní akcionáře a ti by se měli vzbudit. Znát odpověď na následující otázky je pro ně klíčové:

1. Plánované nižší výdělky Novy povedou podle všeho k nižším výkonům celé CME. Jak moc takový vývoj srazí akcie CME na newyorské a pražské burze?

2. Time Warner (nyní 49,9 procenta) drží opci na nákup dalšího podílu v CME. Je tato opce vázána na tržní nebo nějakou fixní cenu akcií?

3. Kolik Time Warner vydělá na snížení tržní kapitalizace CME? 

4. Postupuje současný management CME a CET 21 nějak v součinnosti s Time Warner?

5. Ví o aktuálním plánu managementu Novy "prodat méně reklamy" tedy vydělat méně americká komise pro cenné papíry?

6. Jak moc na aktuální novácké taktice vydělá konkurenční FTV Prima?

  

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

  • Symbio Digital: digitální agentura Roberta Haase a Libora Šimona postavila nový web pro investiční skupinu PPF. Na zakázce pracovala od podzimu 2020, zajistila kompletní proces od návrhu struktury přes UI až po vývoj.

  • FTV Prima: druhý díl seriálu Einstein - Případy nesnesitelného génia vidělo na hlavním kanále Prima v sobotu 15. května 1,009 milionu diváků (share 24,78 procenta) v cílovce 15+. O týden dříve to bylo 1,115 milionu.

  • Nestlé Česko a Slovensko: novou finanční ředitelkou Nestlé pro český a slovenský trh je Lenka Škopová. V Nestlé pracuje více než 12 let a v posledních pěti letech vedla oddělení pro finanční kontrolu.

  • IMT Smile: slovenská skupina vydává novou desku Srdce Rozum Boulevard. Ta vyšla fyzicky i digitálně 13. května a o dva týdny později se objeví i na vinylu. Label Universal Music.

  • Knihobot: online antikvariát rozjíždí vyhledávač knížek UlovKnihu.cz. Ten sleduje knižní nabídku více než 160 českých antikvariátů a denně monitoruje více než 1,8 milionu titulů. Umožňuje tedy vyhledávat v široké antikvární nabídce. "Přestože je trh knih z druhé ruky obrovský, pro antikváře je výrazně těžší a dražší shánět na internetu zákazníky než pro běžné knihkupce. Napomáhá tomu i přístup největších vyhledávačů zboží. Například Heureka.cz ve vyhledávání zboží z druhé ruky, a tím i antikvární knihy, upozaďuje, Zboží.cz je dokonce blokuje úplně," uvedl Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobot.cz.

  • O2 Czech Republic: vzhledem k pandemické situaci představenstvo mobilního operátora (majoritní vlastník PPF) svolává valnou hromadu k rozhodování per rollam s termínem hlasování od 28. května do 14. června 2021. Veškeré podklady pro akcionáře budou uveřejněny na internetových stránkách společnosti a v Obchodním věstníku.

  • Hit dne

    Trailer Godzilla vs Kong.

Recenze

Vojtěch Matocha: Prašina – Bílá komnata

Poslední a patrně nejpovedenější díl dobrodružné trilogie Prašina o tajemné pražské čtvrti, ve které nefunguje elektřina, ani signál mobilních telefonů a jejíž předchozí příběhy přitáhly pozornost řady foglarovských čtenářů a příznivců ježka v kleci.

Spisovatel Vojtěch Matocha, v civilním životě vývojář softwaru pro mobilní telefony, v Bílé komnatě do značné míry vycizeloval vypravěčský styl Prašiny - rychlý spád a příběh, který se odehrává v krátkém časovém úseku a ve kterém akce střídá akci, nyní ještě prokombinoval s hlubšími ponory do minulosti a do nitra hlavních hrdinů, chlapce Jirky a dívky En.

Matocha zároveň omezil, byť zcela nepotlačil momenty, které trochu dráždily u předchozích dvou knih. Totiž velkou roli náhod, které v první Prašině a Černém merkuritu zhusta posouvaly děj kupředu. V Bílé komnatě je stavba a plynutí příběhu logičtější, kompaktnější a propracovanější. Zároveň si i třetí kniha uchovává jedinečnou atmosféru oprýskaných a zaprášených domů, dvorků a zapomenutých bytů, které vytvářejí magický kolorit čtvrti Prašina, ukrývající v sobě úžasné vynálezy záhadného vynálezce z 19. století Hanuše Nápravníka.

Výsledkem je skvělé dobrodružné čtení pro celou rodinu (byť primární cílení jsou dětští čtenáři nad devět let), které se směle může postavit vedle legendárních příhod Rychlých šípů ve Stínadlech. S napětím čekáme, kam se Matochova vypravěčská fantazie po uzavření (?) trilogie vydá dále.