Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
     
      
     
   

Přežije Jan Andruško masakr na Nově? Poznámka

12:06, 8. 2. 2013

Blížící se většinový vstup Time Warner do CME bezpochyby pořádně zamíchá kartami ve vrcholové sestavě  bermudské mediální společnosti a především bankomatu Nova. Takřka jistě si kufry může balit prezident CME Adrian Sarbu. Dlouhá řada průšvihů (dluh přes miliardu dolarů, Mediafax, cena za Bontonfilm, neprůhledný propletenec kolem Media Pro Entertainment, pokles podílu Novy na sledovanosti atd.) nedává hochům z TW jinou možnost.

Dalším mužem na odstřel je finanční ředitel CET 21 Vít Vážan. Ten na svém postu předvádí dobrý výkon, jenže marná sláva, nový vlastník si určitě bude chtít pohlídat finanční toky slepičky, která snad jako jediná v CME snáší zlaté vejce. Nový finanční hlídač je pro nového vlastníka absolutní nutnost.

Nejzajímavějším dilematem však vlčáci z Time Warner projdou v případě ředitele Novy Jana Andruška. Dosazení nového člověka je zdánlivě jasná a logická volba. Ba dokonce se již v kuloárech Time Warner skloňuje první jméno: Linda Jensen (ať již do vedení Novy nebo CME), toho času na postu výkonné ředitelky HBO Central Europe (Prahu nedávno navštívila při premiéře minisérie HBO Hořící keř). Jensen má potřebný přehled středoevropských reálií, rovněž několikaletá výdrž na exponovaném postu dává tušit manažerské kvality.

Jenomže Andruško není jen pouhým vrcholovým manažerem televize. Jako spoluvlastník advokátní kanceláře Kotrlík Bourgeault Andruško a právní poradce stál u všech důležitých procesů na Nově v uplynulých letech, ať již se týkaly možných arbitrážních řízení, akvizic, soudních sporů nebo vyjednávání se státní administrativou či v profesní asociací. Pro nového majitele má takový člověk cenu zlata.

Andruškovi by rovněž mělo pomoci, že není považován za Sarbuova člověka. Podle zdrojů Borovan.cz za jeho jmenováním stál hlavně spolumajitel CME Ronald Lauder. Případná změna na špičce Novy by tak pro Andruška nemusela znamenat nutně odchod z barrandovského kopce. Spíše přesun do nějakého postu právního experta, tam kde je nejsilnější v kramflecích a pro firmu nejcennější. Otázka je, zda Andruško po televizním ředitelování o něco takového bude mít ještě zájem.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

  • Alarm (dříve A2larm): krajně levicový zpravodajský a publicistický web mění vydavatele. Nově přejde pod hlavičku čerstvě vzniklého zapsaného ústavu Deník Alarm. Ředitelem ústavu je šéfredaktor Alarmu Jan Bělíček, web bude vycházet na nové doméně. A2larm doposud vydávala obecně prospěšná společnost A2, která získává peníze (miliony korun) od mocenského establishmentu, konkrétně od ministerstva kultury. To příliš nešlo dohromady s levicovou kritikou systému ze strany A2larmu. Web dle vlastního tvrzení získává finance hlavně od dárců, další sumy přicházejí od miliardářské neziskovky NFNZ (stojí za ní skupina vlivných miliardářů a multimilionářů).

  • Pilulka Lab: akcelerátor Pilulka Lékárny a StartupYard završil první akvizici, kterou je Carebot, projekt, který pomáhá lékařům k lepším diagnózám nejen z rentgenových snímků za pomoci umělé inteligence.

  • Zátopek: film Davida Ondříčka se v těchto dnech představuje odborné veřejnosti ve Spojených státech. V rámci propagační cesty před  vyhlášením tzv. short listu snímků, které se budou ucházet o nominaci na Cenu Akademie Oscar, životopisný snímek uvádějí v Los Angeles a New Yorku scenárista, režisér a producent Ondříček a producent Kryštof Mucha. V Los Angeles se v minulých dnech uskutečnily čtyři projekce, kterých se zúčastnili jak členové americké Akademie filmového umění a věd, tak novináři z důležitých filmových médií.

  • Český rozhlas: pro město Brno a okolí byly spuštěny dva nové vysílače. Ty od středy 1. prosince zajišťují místním obyvatelům poslech stanic Český rozhlas Radiožurnál a Český rozhlas Dvojka. Vysílač pro stanici Radiožurnál byl spuštěn na kmitočtu 89,5 MHz s výkonem 50 Wattů ERP, pro stanici ČRo Dvojka na kmitočtu 100,2 MHz s výkonem 50 Wattů ERP. U obou vysílačů je použita vertikální polarizace.

  • Eco-investment: mateřský vehikl miliardáře Milana Fil´a loni skončil v účetní ztrátě přes 125 milionů korun. O rok dříve minus dosáhl 132 milionů. Pod Eco-investment spadá kupříkladu pražské muzikálové divadlo Hybernia.

  • TV Nova: stanice do Televizních nasazuje novou moderátorskou dvojici Veroniku Petruchovou a Martina Čermáka. Doplní stávající dvojice Lucii Borhyovou a Reye Korantenga a Kristinu Kloubkovou s Martinem Pouvou. Petruchová na Novu nastoupila v roce 2015 jako redaktorka ve zpravodajství, pak se věnovala natáčení reportáží ze světa showbyznysu a slavných. Postupně začala i moderovat, nejprve ranní Televizní noviny, poté další formáty. Čermák je v TV Nova už deset let, doposud moderoval Sportovní noviny a od roku 2018 je i vedoucím vydání.

  • Hit dne


    Cynic: Diamond Light Body

Recenze

Eternals

V globální kinematografii začíná evidentně platit nové pravidlo: Čím více film obsahuje levicové progresivistické ideologie (nejrůznější kvóty pro hlavní postavy, woke výstřelky atd.), tím je film hloupější a nudnější. Divák by měl vědět, že nová parta superhrdinů Marvelu Eternals je progresivismem napěchovaná až na půdu hodně vysokého mrakodrapu.

Stačí si jen vzít hlavní hrdiny - takže tu máme pět žen, pět mužů, ta úzkostlivá přesnost je až dojemně úsměvná a strojově těžkopádná. Z celkového počtu jedna Asiatka, jeden Asiat, jeden Pákistánec, minimálně jeden homosexuál, jedna superhrdinka, která je hluchoněmá atd. Jsme opravdu jen kousek od okamžiku, kdy velká studia do boje pošlou jako superhrdinu/-nku legendární lesbickou, jednonohou černošku.

Je jen logické, že uprostřed hromobití ideologie a plnění nejrůznějších nároků angažovaného umění nebyl moc čas na filmařinu. Od slabého, povrchně nahozeného příběhu, přes nevěrohodné zvraty až po jednoduchou, zkratkovitou stavbu a prokreslení postav. Jaký to propad od skvělého Logana: Wolverina (2017), který nastavil vysokou laťku kvality, jak se dá postavou superhrdiny pracovat. Je skutečně úsměvná představa, že by kdokoliv z nových superhrdinů Eternals sám utáhl svůj sólo film. Možná s výjimkou Ikarise (Richard Madden). Je dost pravděpodobné, že to studio napadlo, ale pokud to bude podobná slabota, tak diváci v kině usnou. Ach kdeže časy Avengers a X-Menů jsou!

Celá nová superhrdinská parta je pro Marvel kvalitativní krok vzad a jediné, co je na této situaci skutečně zajímavé, jak a zda si Walt Disney s propadem kvality u jednoho ze svých hlavních byznysových koňů poradí.