Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
    
       
    
    

Přežije Jan Andruško masakr na Nově? Poznámka

12:06, 8. 2. 2013

Blížící se většinový vstup Time Warner do CME bezpochyby pořádně zamíchá kartami ve vrcholové sestavě  bermudské mediální společnosti a především bankomatu Nova. Takřka jistě si kufry může balit prezident CME Adrian Sarbu. Dlouhá řada průšvihů (dluh přes miliardu dolarů, Mediafax, cena za Bontonfilm, neprůhledný propletenec kolem Media Pro Entertainment, pokles podílu Novy na sledovanosti atd.) nedává hochům z TW jinou možnost.

Dalším mužem na odstřel je finanční ředitel CET 21 Vít Vážan. Ten na svém postu předvádí dobrý výkon, jenže marná sláva, nový vlastník si určitě bude chtít pohlídat finanční toky slepičky, která snad jako jediná v CME snáší zlaté vejce. Nový finanční hlídač je pro nového vlastníka absolutní nutnost.

Nejzajímavějším dilematem však vlčáci z Time Warner projdou v případě ředitele Novy Jana Andruška. Dosazení nového člověka je zdánlivě jasná a logická volba. Ba dokonce se již v kuloárech Time Warner skloňuje první jméno: Linda Jensen (ať již do vedení Novy nebo CME), toho času na postu výkonné ředitelky HBO Central Europe (Prahu nedávno navštívila při premiéře minisérie HBO Hořící keř). Jensen má potřebný přehled středoevropských reálií, rovněž několikaletá výdrž na exponovaném postu dává tušit manažerské kvality.

Jenomže Andruško není jen pouhým vrcholovým manažerem televize. Jako spoluvlastník advokátní kanceláře Kotrlík Bourgeault Andruško a právní poradce stál u všech důležitých procesů na Nově v uplynulých letech, ať již se týkaly možných arbitrážních řízení, akvizic, soudních sporů nebo vyjednávání se státní administrativou či v profesní asociací. Pro nového majitele má takový člověk cenu zlata.

Andruškovi by rovněž mělo pomoci, že není považován za Sarbuova člověka. Podle zdrojů Borovan.cz za jeho jmenováním stál hlavně spolumajitel CME Ronald Lauder. Případná změna na špičce Novy by tak pro Andruška nemusela znamenat nutně odchod z barrandovského kopce. Spíše přesun do nějakého postu právního experta, tam kde je nejsilnější v kramflecích a pro firmu nejcennější. Otázka je, zda Andruško po televizním ředitelování o něco takového bude mít ještě zájem.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

  • FTV Prima: sledovanost hlavního kanálu Prima v letošním květnu dosáhla v hlavním vysílacím čase share 15,93 procenta v CS 15+, v celodni pak v totožné CS 13,41 procenta. Kromě seriálů zaujala na obrazovkách diváky i show Máme rádi Česko, jejíž rekordní díl sledovalo 7. května 868 tisíc diváků (share 21,52 procenta, CS 15+). Web iPrima v květnu navštívilo 5,14 milionu reálných uživatelů.

  • Český rozhlas: meziroční prodej DAB+ přístrojů v Česku vzrostl téměř o 140 procent. Na trhu také stoupl podíl přístrojů vybavených DAB+ technologií na 22 procent. Vyplývá to ze zprávy agentury GfK, která asociaci WorldDAB pravidelně zasílá "tvrdá" prodejní data z evropského trhu. "Český rozhlas se dlouhodobě věnuje rozvoji digitálního vysílání a loni udělal další významný krok tím, že rozšířil pokrytí v technologii DAB+ na 95 procenta populace Česka. Současně s tím spustil i masivní kampaň na podporu digitálního rozhlasového vysílání, která zasáhla miliony lidí," uvedl ředitel ČRo René Zavoral.

  • Pink Panther Agency: manažerská a produkční agentura Radka Havlíčka, která kromě jiného řídí byznys kapely Kabát, dostala úder během covidové pandemie. Její tržby v roce 2020 klesly ze 135 milionů na 5 milionů korun. Čistá ztráta dosáhla 7 milionů korun.

  • Podcast roku: v kategorii Veřejnoprávní podcast zvítězil pořad Vinohradská 12 (zároveň absolutní vítěz) z dílny Českého rozhlasu, sekci Autorský podcast ovládl pořad Opravdové zločiny moderátorek Evropy 2 Lucky Bechynkové a Báry Krčmové. O výsledku těchto dvou kategorií rozhodli posluchači na webu Podcast roku. Odborní porotci pak ještě vybrali vítěze dalších 7 kategorií: Byznys - Forbes Česko, Zpravodajství - Prostor X, Cestování - Travel Bible podcast, Zábava a lifestyle - Brocast, Sport - Angličan, Osobní rozvoj - Brain We Are CZ, Objev roku - Přepište dějiny.

  • TV Nova: během letních měsíců bude vysílat další díly seriálu Kameňák, které byly doposud k dispozici na Voyo, reprízy Policie Modrava, Kriminálka Anděl, Comeback nebo Okresní přebor, a blockbustery ze světa Marvel (Avengers: Age of Ultron, Captain America: Občanská válka, Avengers: Infinity War, Ant-Man a Wasp a Avengers: Endgame).

  • Jelen: popová kapela plánuje velký koncert 8. prosince 2021 ve velké hale O2 universum. Ta má kapacitu cca 4,5 tisíce posluchačů.

  • Hit dne


    Tři sestry: Já jsem Aleš

Recenze

Vojtěch Matocha: Prašina – Bílá komnata

Poslední a patrně nejpovedenější díl dobrodružné trilogie Prašina o tajemné pražské čtvrti, ve které nefunguje elektřina, ani signál mobilních telefonů a jejíž předchozí příběhy přitáhly pozornost řady foglarovských čtenářů a příznivců ježka v kleci.

Spisovatel Vojtěch Matocha, v civilním životě vývojář softwaru pro mobilní telefony, v Bílé komnatě do značné míry vycizeloval vypravěčský styl Prašiny - rychlý spád a příběh, který se odehrává v krátkém časovém úseku a ve kterém akce střídá akci, nyní ještě prokombinoval s hlubšími ponory do minulosti a do nitra hlavních hrdinů, chlapce Jirky a dívky En.

Matocha zároveň omezil, byť zcela nepotlačil momenty, které trochu dráždily u předchozích dvou knih. Totiž velkou roli náhod, které v první Prašině a Černém merkuritu zhusta posouvaly děj kupředu. V Bílé komnatě je stavba a plynutí příběhu logičtější, kompaktnější a propracovanější. Zároveň si i třetí kniha uchovává jedinečnou atmosféru oprýskaných a zaprášených domů, dvorků a zapomenutých bytů, které vytvářejí magický kolorit čtvrti Prašina, ukrývající v sobě úžasné vynálezy záhadného vynálezce z 19. století Hanuše Nápravníka.

Výsledkem je skvělé dobrodružné čtení pro celou rodinu (byť primární cílení jsou dětští čtenáři nad devět let), které se směle může postavit vedle legendárních příhod Rychlých šípů ve Stínadlech. S napětím čekáme, kam se Matochova vypravěčská fantazie po uzavření (?) trilogie vydá dále.