Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Alex Bruna: AI umožní vytvořit hollywoodský biják světové úrovně jen v jednom člověku Podcasty

12:59, 15. 4. 2024

Aktuálně se to valí ze všech stran - umělá inteligence neboli AI je megahit současnosti, který má potenciál zcela překopat strukturu společnosti, ekonomiky a způsobu práce. Podle odborníka na aplikaci AI a spolumajitele agentury Ydeal Alexe Bruny půjde o změnu větší a komplexnější, než byl příchod osobních počítačů, internetu, chytrých mobilů nebo e-commerce. Alex Bruna byl hostem další epizody byznysového podcastu První liga.

Co v této epizodě První ligy uslyšíte

  • Jak dopadne AI na média a jak se mediální domy mohou bráni
  • Jak bude segment AI ovlivněn kulturními válkami a ideologickými filtry
  • Jak se změní prodej reklamního prostoru v médiích díky AI
  • Který typ online reklamy je na odpis
  • Co všechno v současné době umí AI modely v oblasti videa a vytváření filmů
  • Jak bude vypadat AI revoluce ve filmovém a TV průmyslu
  • Které filmové profese jsou v největším ohrožení
  • Bude umět AI skládat hudbu jako Beatles?
  • Které AI firmy a projekty se podle Bruny vyplatí sledovat

Stranou změn, které AI přinese, nezůstanou ani média nebo zábavní průmysl. Již nyní mediální domy AI využívají pro vytváření audiočlánků, moderování rozhlasových pořadů nebo vytváření zpravodajských i recenzních textů. AI bude znamenat nejen pomoc při vytváření obsahu nebo automatizaci a ulehčení opakujících se úkonů, ale současně vážnou hrozbu pro sektor.

"Další budoucnost médií jako oboru vidím trochu skepticky. Co tyto technologie přinesly? Přišla s nimi obrovská demokratizace technologie. Každý běžný uživatel je schopen pomocí nástroje ChatGPT a Midjourney si vygenerovat superčlánek, supertext. Každý může být novinář. Obávám se, že nás následující dva roky čeká záplava tohoto virtuálního obsahu, generovaného AI," předpovídá Bruna. Podle některých hlasů bude v budoucnosti až 90 procent novinářského obsahu generovat nástroji AI a jen 10 procent člověk. "Zapomeňte na to, označovat něco, vytvořené AI, my bychom naopak měli označovat obsahy, vytvořené lidmi."

Jako jednu z možností pro média vidí Bruna rozšíření placeného obsahu. "Paywall, schování kvalitního obsahu za platební bránu, je jednou z cest. Protože sociální sítě a internet zaplaví obsah, generovaný AI nástroji. Pro spoustu uživatelů to přinese velkou dezorientaci. Pro uživatele, kteří se v tom budou chtít orientovat, budou právě placená média. Tam budou mít jistotu, že tento obsah vytvořil reálný člověk, reálný novinář, který má určitou odpovědnost," tvrdí Bruna. Paywall rovněž sehraje úlohu ochranného nástroje, který zabrání AI načíst placené texty či další obsahy a zpracovat je pro vlastní využití.

Ještě výraznější změny možná čeká audiovizuální průmysl (film, televize) nebo hudební branži. Již nyní je hitem AI segmentu video, první nástroje umožňují vytvářet spoty na základě textového zadání. "Věřím, že směřujeme do stavu, kdy každý člověk si bude moci vytvořit celovečerní film. Už nemusíš mít tým, jaký má Pixar, aby jsi vytvořil pixar movie. Stačí dobrý nápad, dobře to sestříhat. Myslím si, že zde vzniknou nová studia o jednom či dvou lidech, která budou schopné generovat celovečerní bijáky," myslí si Bruna.

Z všech filmových či TV profesí budou podle Bruny nejvíce ohrožené ty, které jsou nákladově náročné, jako například herecké hvězdy, režiséři nebo scenáristé. "Už v dnešní době je ChatGPT schopen vytvořit lepší scénář, než jaké je možné vidět u některých titulů na Netflixu. Je to bohužel tak," je přesvědčen Bruna. Otazníky se vznášejí nad velkými ateliéry či oborem filmových staveb. AI totiž dokáže do filmu či TV seriálu dodat jakékoliv pozadí či prostředí za příznivou cenu. "A je to nerozeznatelné."

"Nečeká nás nějaká dystopie, že by se rušily celé obory. Nás čeká spíše transformace způsobu práce. Lidé budou jinak pracovat. Mnohem více bude záležet na kvalitě a jak to bude dělat. Čeká nás období, kdy práce nebude možné dělat bez nástrojů umělé inteligence. Kdo to dnes odmítá, kdo si myslí, že to půjde bez AI, tak se může šeredně spálit," uvedl Bruna.

První liga

Pravidelné rozhovory Aleše Borovana s lidmi, kteří v českém zábavním průmyslu, internetu, v médiích a telekomunikacích patří ke špičce. Jdeme do hloubky. Kompletní rozhovory jednou za čtrnáct dní na Forendors. Publikujeme rovněž záznamy ze zajímavých tiskových konferencí.

Předplatitel podcastu na Forendors získá:

 • celý rozhovor, tedy včetně byznysových informací a novinek v druhé, placené části, více zde
 • audio bez reklam
 • možnost klást dotazy
 • možnost stažení faktury

Bezplatná část rozhovoru na platformách: