Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Petr Erben: V reality show pro Českou republiku nejlépe fungují nákupy licencí Podcasty

12:19, 24. 6. 2024
Televize Film Aleš Borovan

Televizní a filmový producent Petr Erben se na českém trhu může pochlubit unikátní zkušeností. Na kontě má působení v pozici ředitele výroby Primy, ČT a Novy a následně dlouhé roky působil i jako samostatný producent, který pro televize točil řadu seriálů (Neviditelní, Ohnivý kuře, Modrý kód, Osada atd.) a do kin poslal úspěšné filmy (Teorie tygra, Ostrov atd.). Petr Erben byl dalším hostem podcastu První liga.

Co v této epizodě První ligy uslyšíte

  • Jak Petr Erben vzpomíná na Adriana Sarbua
  • Na jaké projekty se zaměřují firmy Logline a Good TV Production, ve kterých je Erben spolumajitelem
  • Které formáty nyní poptávají Nova a Prima
  • Na jakém principu funguje Good TV production
  • Na kterých filmových projektech nyní pracuje Logline
  • Jak vypadá aktuální stav filmového projektu Sedmikostelí a které tři persony vlastní příslušná práva
  • K jakému vývoji podle Erbena dojde při výrobě TV contentu
  • Jak vypadá financování filmových projektů Logline

Jako producent je Erben rozkročen mezi dvě produkční společnosti - Logline Production a Good TV Production. Obě mají odlišné majitele, přísně rozdělené účetnictví, procesy, režijní náklady, týmy. "Máme to relativně precizně oddělené. Obě firmy auditujeme nezávisle na sobě." V Logline Erben produkuje filmy, zde vyráběné seriály se objevily na České televizi. Good TV Production z velké části vyrábí přednostně pro TV Prima (má právo první volby), se kterou má společného většinového vlastníka.

"Obě firmy jsou podobné tím, že vyrábějí nějaký audiovizuální obsah. Ale procesně a žánrově se však trochu liší. Celovečerní filmy děláme v Logline. Dlouhoběžící seriály nebo věci, které děláme zejména pro Primu, ale není to výhradně pro Primu, tak děláme v Good TV. Protože například Good TV nakupuje a prodává akviziční věci. Například jeden z našich úspěchů jsme prodali na Óčko, v Good TV. Takže nejsme orientovaní pouze na Primu," upozornil Erben.

Za ty roky se kolem Petra Erbena vytvořila ustálená skupina autorů, se kterými TV a filmový producent rád spolupracuje. Mezi ně patří Radek Bajgar, Tomáš Baldýnský, Petr Kolečko, Rudolf Havlík nebo Jan Bártek. "Je to logické. Asi každý chce dělat s lidmi, se kterými se mu dobře pracuje. Radek Bajgar dost dlouho spolupracuje na dramaturgické úrovni s Mirkou Zlatníkovou, se kterou dělal Tygra, dělala s námi na Kurzu manželské touhy. Protože se známe, víme, co od sebe čekat. Ano, chci dělat s lidmi, se kterými se mi pracuje dobře. Můžeme si říkat spoustu věcí a nemusíme si dávat takový pozor na jazyk. Já ke své práci potřebuji nějakou debatu, nějakou diskusi. Nevadí mně, když mě režisér pošle k šípku s nějakým mým pseudokreativním nápadem," tvrdí Erben.

Mezi byznysově nejúspěšnější Erbenovy produkce patří filmy Teorie tygra (2016; režie Radek Bajgar, scénář Bajgar a Mirka Zlatníková) a Ostrov (2023; režie a scénář Rudolf Havlík). Erbenovým producentským aktivitám hraje do karet i to, že v posledních letech vzrostla poptávka TV Nova nebo TV Prima po prémiovém contentu. "Rozhodně. Snažíme se rozšířit portfolio scenáristů, kreativců nebo showrunnerů. Ale je to těžké. Konkurence je veliká, šikovných kolegů producentů je tady spousta."

Zvýšená poptávka se týká nejen seriálových titulů, ale i reality show/reality entertainmentu. "Reality segment má jiný charakter celého rozhodování, schvalování a vlastně i developmentu. Ukazuje se, že pro země velikosti České republiky nejvíce fungují nákupy licencí. Je to nejméně rizikové."

V současné době Logline pracuje na několika projektech - jak v televizním segmentu ("Projekty nabízíme všem třem televizím. Jsou v různých fázích developmentu."), tak na poli celovečerních filmů. V těchto týdnech již mělo běžet natáčení pokračování úspěšného filmu Teorie tygra 2, kvůli zdravotní indispozici Jiřího Bartošky (který má hrát hlavní roli) však bylo natáčení přeloženo na pozdější dobu. V těchto týdnech se rovněž točí nebo dotáčí nový film Petra Kolečka a Rudolfa Havlíka. Rovněž se vyvíjí projekt Sedmikostelí podle podařené stejnojmenné knihy spisovatele Miloše Urbana.

První liga

Pravidelné rozhovory Aleše Borovana s lidmi, kteří v českém zábavním průmyslu, internetu, v médiích a telekomunikacích patří ke špičce. Jdeme do hloubky. Kompletní rozhovory jednou za čtrnáct dní na Forendors. Publikujeme rovněž záznamy ze zajímavých tiskových konferencí.

Předplatitel podcastu na Forendors získá:

 • celý rozhovor, tedy včetně byznysových informací a novinek v druhé, placené části, více zde
 • audio bez reklam
 • možnost klást dotazy
 • možnost stažení faktury

Bezplatná část rozhovoru na platformách: