Patří k nejzkušenějším a nejrespektovanějším mediálním manažerům na českém trhu. Téměř osm let šéfoval listu MF Dnes, po vstupu Andreje Babiše do mateřské Mafry v roce 2013 raději odešel dělat vlastní projekt Reportér magazín. Od letošního ledna je novým šéfredaktorem Seznam Zpráv, jednoho z největších zpravodajských serverů v Česku. Dalším hostem podcastu První liga byl Robert Čásenský, kterému v oboru nikdo neřekne jinak než "Čenda".
Přibližně před rokem vzbudilo širokou pozornost prohlášení Iva Lukačoviče, majitele Seznam Zpráv (SZ) na síti X, že tento server "oddriftoval ze svého pravicového zaměření jinam" a že by se měl snažit nakolejit zpět doprava. To za situace, kdy SZ dlouhodobě vykazovaly pokles návštěvnosti a zhlédnutých stránek. Na podzim 2024 se k tomu přidaly turbulence na šéfredaktorském postu, kdy za divokých okolností byl odejit Jakub Unger. Nedávný nástup Roberta Čásenského do čela Seznam Zpráv tak byl vnímán jako snaha trochu uklidnit rozbouřenou situaci a soustředit se opět na rozvoj zpravodajství.
"Asi nebudu nikam nic nakolejovat či driftovat, takové zadání jsme žádné neslyšel. Když jsme se o tom s Ivem Lukačovičem bavili, tak jediné zadání či žádost, kterou jsem dostal, zněla: "Dělej to nejlépe, jak umíš." A o to se budu snažit. Tak zda to bude provázet nějaké nakolejování, nemyslím si to. Myslím si, že pro zpravodajský web velikosti a zásahu Seznam Zpráv je důležité, aby nebyl vychýlen na jednu či druhou stranu, a aby dokázal držet ve zpravodajství nějakou neutrální pozici, a aby na komentářích měl dostatečný prostor pro názory z různých částí politického spektra, protože to prostě k širokorozchodnému médiu patří. Takže nemyslím si, že bych něco nakolejoval, protože si nemyslím, že by to bylo potřeba," reagoval na Lukačovičův status Čásenský.
Na námitku, že zrovna komentáře Seznam Zpráv doposud směřovaly zřetelně vlevo (portál nemá stálého konzervativního komentátora), Čásenský uvedl, že plánuje rozšíření komentářů SZ o další hlasy. "Postupně pracujeme na tom, abychom rozvíjeli i naši názorovou, komentářovou a analytickou část, tak abychom tam dostávali nové autorské pohledy. Chceme to postupně rozšiřovat, přidávat nové autory a autorky. Protože to je důležitá součást toho, čím by měly Seznam Zprávy do budoucna být," uvedl Čásenský.
Za těch téměř pět měsíců pod vedením šéfredaktora Čásenského došlo k znatelné obměně redakce SZ, zejména na vedoucích postech. Kromě jiných přišli nový zástupce šéfredaktora Jiří Štický, další zástupkyně šéfredaktora pro dlouhodobý obsah Monika Binarová, do byznysu nastoupil renomovaný Vladan Gallistl, domácímu oddělení nově šéfuje Pavel Švec. Dále jsou noví editoři Radek Dragoun, Eliška Nováková, Martin Novák (posledně jmenovaný zahraničí) nebo Daniel Konrád (šéf kultury). Aktuálně by redakci SZ mělo tvořit něco pod 100 lidí. S dalším posílením Čásenský počítá například v investigativní rubrice.
Zároveň zpravodajský portál v prvních měsících 2025 prošel důležitými vnitřními změnami - projasnila se řídí struktura, oddělily se pozice zástupců šéfredaktora od vedení jednotlivých rubrik. Změnil se a posílil editorský systém a zároveň se rozšířila editorská směna v SZ od časných raních do pozdních večerních hodin. Nyní se Čásenského tým dívá na aktuální podobu podcastů SZ (kromě jiných Vlevo dole, Ve vatě, 5:59, Šťastné pondělí/Šťastný podcast atd.).
Ve třetím kvartálu bude následovat vysoké nasazení redakce kolem pokrývání parlamentních voleb a následných politických vyjednávání. V posledním čtvrtletí letošního roku pak šéfredaktor SZ Čásenský plánuje prozkoumat design/podobu SZ jako celku - zda jsou všechny části funkční a vykazují dostatečná čísla. S případnými novými rubrikami se tak počítá někdy v roce 2026.