Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Alcest: Shelter Recenze

20:14, 11. 2. 2014

Francouzští náladotvůrci Alcest, druhdy kombinující rockovou melancholii s metalovou živelností a energií, doposud nepřišli s tak zásadní změnou zvuku a hudby. Novinka Shelter je čistý a nadmíru povedený shoegaze/dream pop, na který by potěšeně kývli i žánroví velikáni jako Slowdive, My Bloody Valentine nebo Cocteau Twins.

Ostatně, zpěvák a kytarista prvních jmenovaných Neil Halstead si zahostoval v jedné písni, s trochou do mlýna přišel i dvorní producent Sigur Rós Birgir Jón Birgisson, v jehož islandském studiu Sundlaugin se album nahrávalo. Každý ze zúčastněných přispěl se svým dílem snění, křehkosti, subtilnosti a intimní umělecké výpovědi.

Všechny kostičky pak nádherně zapadly do výtečné skládanky. Shelter je album jemné a neuchopitelné jako ranní vzduch nad mořskými plážemi za prvních jarních dnů. Současně však i logickým pokračováním předchozích nahrávek Alcest, které se shoegaze jen zlehka koketovaly. Pečlivě promyšlené a jemně opracované skladby fungují nejen samostatně jako výrazné a silné písně, ale i jako komplementární části vzácně vyváženého a dramaturgicky zdařile poskládaného celku.

Navíc, hlavní mozek Alcest Neige silněji než kdy dříve klade důraz na gradaci tracků a celého alba (viz závěrečná vznosná skladba Délivrance). Přesně v duchu těch nejlepších tradic shoegaze popu/rocku. Může být, že část dosavadních fanoušků Alcest nepochopí novou cestu a kapelu opustí. Talentovaní Francouzi však vždy upřednostňovali poctivost a upřímnost tvůrčího hledání před okamžitým efektem. Nadčasový Shelter je důkazem, že takový přístup v hudbě se opět vyplatil.

Sdílejte článek: