Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Animals as Leaders: The Joy of Motion Recenze

13:27, 16. 4. 2014

Radost z pohybu. Výstižnější název si novinka amerického projektu Animals as Leaders do vínku přát ani nemohla. Před lety stálo ryze instrumentální dítko kytaristy Tosina Abasiho nad kolébkou djentu, fenoménu, který zahýbal tvrdě-rockovou scénou a po delší dobu jí udával směr, aby se jeho tvorba – podobně jako dalších představitelů žánru – zacyklila.

Coby styl postavený na instrumentální bravuře, hraní s tempy a rozehrávání motivů nabízí djent jen velmi omezený prostor pro improvizaci, opouštění struktur, a zákonitě tak limituje autory. Na pozdějších nahrávkách Animals as Leaders narazili právě na tyto hranice: charakteristický žánrový rukopis a zvuk lze jen obtížně rozvíjet dále. Novinka je proto z rodu desek ukazujících cestu ze slepé uličky.

Synonymy pro ni jsou dospění, osvobození a exploze kreativity. S minulostí ji pojí především „syntetický“ zvuk a „sekané“ kytary, které však – jako hlavní poznávací znamení djentu – oproti předchozím deskám ustupují do pozadí a uvolňují prostor barvité směsi, která má blíže k tradičnímu progresivnímu rocku či fusion. Povedená věc.