Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

At the Gates: At War with Reality Recenze

19:17, 26. 10. 2014

Předlouhých devatenáct let nechali švédští deathmetalisté At the Gates čekat fanoušky na následovníka revolučního alba Slaughter of the Soul. To v době vydání způsobilo nemalé zemětřesení, a společně s Heartwork britských Carcass udalo směr i standardy vlně melodického death metalu, jež vešla do dějin coby göteborgská.

At the Gates na něm krátké písničky naplnili po okraj explozivní směsí rychlých temp, ostrých kytar, ale také výrazných melodií a hitových ambicí v plné, do té doby nevídaně čisté a přitom řezavé produkci. Docenění se ale nahrávka dočkala až po rozpadu kapely (způsobeném mimo jiné autorským vyčerpáním). Když cyklus vyhoření dopadl i na nástupnický projekt tří jejích pětin The Haunted, bylo zřejmé, že koncerty obnovených At the Gates bude následovat exkurz do studia.

At War with Reality není v žádném ohledu deskou podobně převratnou, spíše volným pokračováním Slaughter of the Soul. S výjimkou debutového EP At the Gates nikdy nebyli interpretem vstupujícím dvakrát do téže řeky. Stejně tak je pro interpreta nezvykle sterilní i produkce, v níž mnohé hrany, jimiž Slaughter zabíjelo, i některé oživující prvky, které skupina vstřebala v mezičase, zanikají. Skladby možná obsahem neomráčí, jsou ale poctivé, nápadité a dotažené. Verdikt, tedy zda tuto hru přijme a odejde deskou vlastně stejnou nadšen anebo otráven, je jen na posluchači.