Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Captain America: Návrat prvního Avengera Recenze

11:10, 3. 4. 2014

Velmi schizofrenní pokračování hyperúspěšné filmové série o Avengerech. Tvůrci se doposud velmi rigidní, převážně nezáživná a nepřekvapivá schémata avengerských filmů sympaticky pokusili obohatit a aktualizovat rovinou omezování svobody ve jménu zvyšování bezpečnosti ve světě. Akční sci-fi tak dostává šmrnc aktuálního politického a špionážního thrilleru, jehož hlavní myšlenky a zápletky však bratři Russové, sedící na režisérské židličce, podali ve značně klišovitém balení.

Captain America, který žije v ústraní ve Washingtonu D. C., je čím dál více konfrontován/vtahován do bujícího spiknutí (nejde o nic menšího než ovládnutí celého světa), které zasahuje samotný S.H.I.E.L.D a na scénu znovu přivádí Hydru. A zatímco u některých postav je jejich zařazení na škále Dobro/Zlo velmi nejisté až do poloviny filmu, u hlavních akčních rolí nemá divák pochyby od počátku: Captain America, Falcon a Black Widow proti ultranamakanému Winter Soldierovi.

Škoda, že promluvy Captaina nebo Black Widow na téma cena svobody a jejího nadřazení nad bezpečí tak moc šustí papírem. Na druhou stranu od scenáristické dvojice Christopher Markus/Stephen McFeely, která stojí i za obávanou sérií Letopisy Narnie, by člověk asi neměl čekat nějaké nadprůměrné výkony. Když k tomu připočteme nikterak oslnivou vizuální složku a nepříliš propracovanou choreografii soubojů, je tu další film, jehož ambice klasicky převyšují skutečné kvality.