Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Coldplay: Ghost Stories Recenze

13:47, 23. 5. 2014

Člověk nechce být příliš cynický, ale jedna věc je evidentní: nebýt rozchodu frontmana Chrise Martina s herečkou Gwyneth Paltrow po více než deseti letech vztahu, Coldplay by nikdy nenatočili tak dobrou desku, jakou je aktuální novinka Ghost Stories. Podmanivá kolekce osmi písní je nasáklá smutkem a bolestí ze ztráty toho nejbližšího, o kterého jsme se roky opírali a který se stal součástí nás samotných.

Stačí si přečíst názvy písní Always In My Head, True Love nebo Another´s Arms. Nenajdete tu nasládlé cajdáky jako na albu Viva la Vida..., ze kterých čiší tvůrčí vyprázdněnost a vykrádání sama sebe, nebo bezradné experimenty jako na Mylo Xyloto. Poklid, spočinutí až ustrnutí mrazivé jako nekonečné vakuum, které nastává po konci každého naplněného vztahu. Současně je mezi tóny slyšet i tolik potřebné usmíření, bez kterého není možné jít dál.

A nejde jen o atmosféru a zádumčivou náladu alba. Coldplay pookřáli i hudebně. Ty tam jsou rozjuchané stadionové halekačky z minulých let (ostatně halekat s poraněným srdíčkem vypadá trochu hloupě), Ghost Stories se vrací k poloakustické poloze, zároveň čerpá i ze současné taneční a alternativně elektronické hudby. Díky zkušenostem, nabitým z předešlých nahrávek, však kapela i z takového materie dokáže uplést hitparádový hit, který není otravný a kterému můžete věřit.

Ghost Stories je triumfální návrat do hry, byť daný poněkud neveselými okolnostmi. Bude zajímavé sledovat, jak dlouho kapela na vlně znovunalezené energie pojede. Tuzemské posluchače pak navíc může hřát pomyšlení, že se na takto povedené globální desce podílel i český um v podobě přebalu od výtvarnice Míly Fürstové.