reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Dobré ráno, Brno! Recenze

19:19, 29. 1. 2023

Režisér Jan Prušinovský si v české kinematografii vybudoval výsadní postavení. Díky vydařeným komediálním filmům a seriálům jako Most!, Čtvrtá hvězda, Okresní přebor nebo Grand Prix je možné jej považovat za jednoho z aktuálních králů inteligentního filmového a TV humoru v České republice. Čerstvá seriálová novinka Dobré ráno Brno!, která si ponejvíce utahuje ze světa České televize (producentky seriálu), tuto pozici potvrzuje.

Prušinovský má dar skvěle zkombinovat drama a frašku a ve výborně odpozorovaném prostředí obvykle vyloučené lokality rozehrát gejzír překvapivých situací, scének a gagů. I Prušinovského hrdinové nejsou úplně standardní a spořádaní občané - většinou se jedná o asociály, figurky na okraji, vágusy, většinou z kategorie white thrash, jejichž ujetost však působí jaksi roztomile a dojemně, takže si k nim diváci snadno najdou cestu.

Kupodivu podobná stylizace platí i pro seriál z prostředí brněnského studia České televize. Studio ČT jako specifická vyloučená lokalita? Proč ne, v Prušinovského podání to funguje znamenitě. Většina hlavních hrdinů se silně oddává alkoholu nebo kokainu (?) a všichni samozřejmě souloží anebo se o to pokouší. To vše tak nějak po brněnsku, tedy s nádechem zamindrákované frustrace odstrčené periferie. Je to ostrá hra, která více než kdy jindy v Prušinovského dílech balancuje na hraně trapnosti, respektive až s rozkoší po formanovsku využívá momenty trapnosti k podtržení komického účinku.

Klobouk dolů, že management Kavčích hor na takovou hru přistoupil. Taková důvěra v tvůrce je v českých podmínkách skoro neuvěřitelná. Režisérovi dobře vychází i sázka na nepříliš okoukané tváře (Jan Kolařík jako skvělý otrávený TV režisér-rutinér nebo Zuzana Zlatohlávková coby podmanivá stárnoucí moderátorka) a na invenčně zapojená camea (v prvních dílech Jiří Pavlica nebo Halina Pawlowská). I přes vysokou laťku kvality není Prušinovského novinka tak přístupná jako třeba Most! - přece jenom řada vtipů je postavena na znalosti televizního prostředí a vychutnají si je hlavně lidé, pohybující se okolo vysílání. Stejně si Dobré ráno Brno! zaslouží uznání - za povedený humor a za odvahu udělat si legraci i z vlastní branže.