Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

George R. R. Martin: Hra o trůny – předehra. Potulný rytíř. Přísežný meč. Recenze

14:07, 19. 12. 2015

Fanoušci fantasy eposu Píseň ledu a ohně (PLaO) by rozhodně měli zpozornět - v dobrém i ve špatném. V dobrém: nová komiksová série Hra o trůny - předehra výborně a invenčně doplňuje "hlavní" ságu, kterou na televizní obrazovku v těchto letech přenesla/přenáší HBO.

Odehrává se stovku let před známými událostmi za Zdí, v Králově přístavišti nebo na Essosu. R. R. Martin zde osvědčuje vše, čím se blýskl v doposud dokončených knihách PLaO - skvělými a inteligentně napsanými dialogy, napínavým dějem, propracovanými postavami, znalostí středověkých rytířských reálií, autorskou ironií a náhlými dějovými zvraty, které bez skrupulí odstraňují některé z hlavních hrdinů.

Absolutorium si přitom zaslouží talentovaný ilustrátor Mike S. Miller - a to nejen kvůli nádherným a výpravným kresbám, ale třeba i za to, jak se dramaturgicky dokázal popasovat s tak kreslířsky náročnými pasážemi, jako jsou rytířské turnaje a souboje. Salut!

A teď ta špatná zpráva: Martinovi se ve světě potulných rytířů z doby před PLaO evidentně zalíbilo. Zatímco z prvního dílu komiksu Potulný rytíř ještě čtenář mohl nabýt dojmu, že se Martin poměrně rychle propracuje k PLaO a skončí, dvojka Přísežný meč se de facto točí kolem banální epizody a je velkou zkouškou fanouškovské trpělivosti. Svérázný autor si evidentně užívá rozvláčný styl vyprávění a časté dějové odbočky. Bezva, ale hergot, nebylo by dobré nejdříve dokončit hlavní příběh Písně ledu a ohně?

Sdílejte článek: