Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Hořící keř Recenze

13:20, 24. 1. 2013

Televizní událost nejen letošního roku, ale několika posledních let. Třídílná minisérie Hořící keř známé polské režisérky Agnieszky Holland se zaměřuje na události okolo sebeupálení studenta Jana Palacha v lednu 1969. Téma mimořádně citlivé a stále živé pro českou společnost. Holland zvolila šťastný úhel pohledu: Palachův čin tvoří jen pozadí a prvotní katalyzátor děje, hlavním hráčem tu je něco, co Karel Kryl trefně nazval rakovina.

Sílící tlak systému a statečnost či zbabělost jednotlivce. První zakolísání, první ústupek a duše propadá peklu konformity lhaní a předstírání. Advokát, který ze strachu o dceru začne donášet na obhájkyni Palachovy matky. Správce hřbitova, který se podvolí tajné kremaci a přestěhování Palachových ostatků. Soudkyně, která si rozsudek nechá nadiktovat od StB. A zlo bobtná a požírá další oběti... A proti němu několik posledních, kteří stojí rovně.

V Česku doposud nezpracovanému tématu pak zdatně sekunduje "filmařina": výborné herecké výkony hvězd (Ivan Trojan, Vojta Kotek, Tatiana Pauhofová) a neokoukaných tváří, mrazivá a minimalistická hudba Antoniho Komasa-Lazarkiewicze, dobře napsaný scénář Štěpána Hulíka (ročník 1984!!) nebo civilní kamera Martina Štrby. Hořící keř je emočně výjimečně působivá věc, nepřefouknutá zbytečným patosem. Týmu HBO Europe se na úrovni povedla látka, která je pro tuto strašně potřebná a která s přibývajícími roky bude jen zrát.