Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Jan Novák, Jaromír 99: Zátopek Recenze

20:32, 2. 6. 2016

Vzpomínka na výjimečné osobnosti si jednoznačně žádá výjimečné (po)činy. Při uctění jednoho z největších českých sportovců a světových atletů vůbec Emila Zátopka se šťastně sešli dva výrazní autoři. Spisovatel a scenárista Jan Novák, který se blýskl třeba brilantní mašínovskou knihou Zatím dobrý a zdařilou autobiografií Miloše Formana Co já vím?, a výtvarník a komiksový kreslíř Jaromír 99 (trilogie Alois Nebel). Výsledkem jejich spolupráce je výjimečný a nadčasový komiks Zátopek ...když nemůžeš přidej, určený široké skupině čtenářů.

Emil Zátopek je v něm představen nejen jako svérázná sportovní osobnost s osobitými tréninkovými metodami (běh na dálku na jeden nádech), ale rovněž člověk s určitou mravní integritou, který se dokázal relativně se ctí vyrovnat i s temným přelomem 40. a 50. let (statečná podpora běžeckého kolegy Stanislava "Jogurta" Jungwirtha).

I v předchozích knihách se Novák ukázal mimo jiné i jako mistr výstižných a živých dialogů, zde na sevřenější ploše komiksových okének takřka exceluje, obzvláště při takřka dokonalé imitaci Zátopkovy jadrné řeči. To vše podtrhuje Jaromírův úsporný výtvarný styl, z velké části evidentně vycházející z dobových fotografií. Jejich Zátopek je člověk z masa a kostí (něžně a citlivě se dokonce podařilo zachytit i intimitu vztahu s Danou Zátopkovou) erudovaně zasazený do dobového kontextu. Emočně barevné, plastické a inteligentní dílo, ze kterého by měl určitě radost i samotný legendární běžec.