Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Jason Aaron: Skalpy – Hryzání ve vnitřnostech Recenze

18:46, 18. 7. 2016

Pokud něco na znamenité komiksové sérii scenáristy Jasona Aarona Skalpy fascinuje - samozřejmě kromě podmanivé atmosféry nihilistické indiánské rezervace Prérijní růže a výborných kreseb R.M. Guéry nebo Davida Furnò - pak jsou to postavy. Indiánští narkomani a vyfetlé trosky, mafiáni v drahých oblecích, cyničtí agenti FBI, hrající vlastní hry, gangsteři a psychopati, blázni, podivíni, mystičtí věštci, nacionalističtí aktivisté.

Každá figurka je originál, pečlivě vystavěný buď z drobných, perfektně odpozorovaných detailů, nebo prostřednictvím postupně odhalovaných, rozsáhlých příběhů. V podstatě tu není žádný plakátový kýč, což je vzhledem k zvolenému prostředí výkon takřka heroický. A uprostřed toho barvitého a syrového galimatyáše několik ústředních postav - frajer-bouchač a tajný agent Dash Zlý kůň, těžko čitelný náčelník Rudá vrána, začínající dealer Dino Zakrslý medvěd. A samozřejmě řada dalších, kteří ve flashbackových pasážích dokreslují a dobarvují celý obraz.

Ve čtvrtém pokračování se pozornost autorů přesouvá více na Rudou vránu. Řada retrospektiv a záblesků minulých dějů čím dál více osvětluje motivaci a konání hlavních hráčů a směřování celého vyprávění a zavádí užaslého čtenáře do dalších a dalších vrstev Skalpů. Krásná cesta! Tento komiks si vyžaduje otevřeného, znalého a inteligentního čtenáře, na druhou stranu, zážitek, který mu může poskytnout, je i v kontextu současného bohatého komiksového trhu ojedinělý. Takže pátý díl vychází kdy?