Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Kancelář Blaník, 2. řada Recenze

17:23, 10. 10. 2014

Nejlepší politická satira/reality show(?) v Česku po roce 1989 je zpátky v plné parádě. Ostatně není se čemu divit - materiálu k dalším dílům je tu stále dost a dost. Cinklé tendry, šikovné dotace, celá bizzarnost a bída české politiky prezidentem počínaje, komunálními kmotříčky konče, propojenost mocných úředníků s politickými podnikateli, mohutná exploze blbosti, kvetoucí vychcanost atd. atd. Je vlastně s podivem, že do tak rozbujelého konglomerátu obskurnosti začal silněji kopat až tým kolem tvůrčího tria Najbrt-Tuček-Geisler (Polski film, Protektor).

Nemá smysl popisovat děj či jednotlivé zápletky. Vše vychází z aktuální situace všude kolem nás. Prim hraje perfektně vytvořená postava lobbisty Tondy Blaníka, která do sebe absorbovala to "nejlepší"/nejzběsilější ze známých figurek od Ivana Horníka, Romana "Romeše" Janouška až po Pavla "Kolibříka" Béma. Kdo to ještě stíhá, měl by si před volbami na Stream.cz pustit druhý díl Ne pro Prahu. Neubráníte se smíchu, ten smích však bude mít většinou temný podtón.

Kancelář Blaník totiž de facto navazuje na dlouhou českou tradici smíchu z bezmoci. Pokud s pitomostí vrchnosti nelze nic dělat, tak se jí alespoň vysmějeme. Za protektorátu a v padesátých letech spíše tajně a šlo přitom o krk, postupem času smích nabíral vyšší a vyšší hlasitost, až explodoval na sklonku 80. let, kdy smích z bezmoci zažil svůj vrchol. A zdá se, že neřekl poslední slovo.