Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Kancl Recenze

11:34, 2. 12. 2014

Skvělý originál a dobře zvládnutá kopie. Britský seriál Kancl (BBC), který odstartoval v roce 2001, ukazuje, jak moc v české televizní branži chybí někdo jako autoři mockumentary série Ricky Gervais a Stephen Merchant, kteří umí dělat inteligentní zábavu, srozumitelnou po celém světě. Vždyť pitomců v manažerských oblecích jsou plné korporace, ať již je to v Chicagu, Londýně nebo v Brně. 

Při porovnání britské a české verze je evidentní, že Milan Šteindler a David Ziegelbauer se dost věrně drželi originálu (ostatně licenční smlouva možná nic jiného neumožňovala). Byť občas některé z původních vtípků nejsou převzaty celé (tedy i s pointou), tudíž český Kancl ne vždy úplně vytěžuje potenciál předlohy. Na druhou stranu to nevadí v těch momentech, kdy nedotažený vtip dá celé pasáži ještě sušší (!) nádech než Gervaisovy kreace v britském Kanclu. Dokonce tak suchý, že bude bezpochyby pro většinu tuzemského publika nesrozumitelný a libovat si bude jen to nejtvrdší jádro příznivců The Office.

Čemu lze naopak bez výhrad zatleskat, je typově volba Václava Kopty do hlavní role. Je to přesně ten typ nejistého, omezeného a rychlokvašeného manažírka, se kterým se každý z nás někdy setkal. V tomto kontextu je proto v české verzi možná zbytečný posun někam až k hloupému svazákovi - Gervaisova předloha sama o sobě je dostatečně výživná, než aby ji bylo nutné přišlehávat. Ale to jsou jen opravdu drobnosti, které dráždí pouze znalce a které by běžnému divákovi neměly vadit při vychutnání povedené televizní práce.

Sdílejte článek: