Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Katatonia: Dethroned & Uncrowned Recenze

21:53, 12. 10. 2013

Doba přeje reinterpretacím a alternativním pohledům na věc. Do dlouhé řady umělců a kapel, které se v relativně nedávné době podívaly na vlastní tvorbu jinak (Už jsme doma, Solefald, Zrní, Wohnout, Richard Müller atd.) se přidala jedna z nejlepších evropských kytarovek, švédská Katatonia. Aktuální deska Dethroned & Uncrowned je de facto znovunahrané, mimořádně povedené loňské album Dead End Kings.

U něj měla švédská pětice pocit, že by bylo škoda nevyužít veškerý potenciál skladeb a z celé škály nevypíchnout jemnější stránku melancholického písničkářství. Povedlo se a Dethroned & Uncrowned dobře ukazuje, proč původně metalová Katatonia vyrostla v jednu z nejpodmanivějších kytarových kapel, které evropská hudební líheň stvořila.

Tvůrčí jádro Jonas Renkse a Anders Nyström vždy kromě průrazných kytarových riffů dokázalo do tyglíku házet i progresivní elementy, nabírané z elektroniky, ambientu nebo art rocku. Skladby, postavené jen na těchto prvcích, vytvářejí nové nálady a atmosféry, stále však zůstávají v mantinelech vytvořených "běžnou" tvorbou Katatonie (třeba i díky typickému zabarvení Renkseho vokálu či melancholickému ladění skladeb). Dethroned & Uncrowned  je de facto čiročirý pop, balancující někde mezi moderním neoklasickým písničkářstvím a hudbou k nezávislým filmům. Stále však vysoce kvalitní a náladotvorná záležitost. Pro fanoušky inteligentní hudby cenný přírůstek do sbírky a potvrzení širokého talentu neustále rostoucí Katatonie.