Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Mike Carey: Lucifer Recenze

14:09, 13. 4. 2017

Britskému spisovateli a scenáristovi Mikeovi Careymu je třeba vyseknout hlubokou poklonu: jeho komiksový Lucifer, vycházející ze stejnojmenné postavy obsažené v Sandmanovi, se Gaimanově monumentálnímu dílu v mnohém vyrovná, místy ho i předčí.

Leccos ukáže poslední svazek Lucifera, který se v české verzi dostal k tuzemskému čtenáři na sklonku loňského roku. Zatímco v počátečních dílech Carey neskrýval obdivnou inspiraci Gaimanovým Sandmanem, postupem času stále odvážněji směřoval příběh po vlastní linii. Rozkošatěl ho do nesčetných vzájemně propletených odboček. Napájel z inspiračních vřídel severských legend, Bible, spisů Williama Blakea, blízkovýchodních či japonských mýtů.

Naplnil množstvím překvapivých zvratů, nápadů a dějotvorných prvků (Luciferovo vlastní jsoucno, odchod Jahveho, vzestup mocichtivých karet Basanos), skvěle postavených figur (Gaudium, Mazakeen) a brilantních dialogů. A především ve spolupráci s řadou skvělých kreslířů (Peter Gross, Ryan Kelly, Zander Cannon, Dean Ormston atd.) mu vtiskl neopakovatelnou temnou atmosféru svébytné mytologie na hraně mezi modernitou a starodávných eposů.

A přestože je již v podstatě "dobojováno", i poslední svazek, ve kterém je uzavírána plejáda dějových linií, je ukázkou Careyho vypravěčského mistrovství - s řadou chytře vystavěných odboček od hlavní story a s předpokládaným koncem. Careyho obsáhlé a mnohotvárné vyprávění o Luciferovi, které tak skvěle podněcuje lidskou imaginaci a emoce, se bezpochyby zapíše mezi velké a nadčasové příběhy z počátku třetího tisíciletí. V kategorii inteligentního čtení pro přemýšlivé mu patří primát.

Sdílejte článek: