Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Manes: Teeth, Toes And Other Trinkets Recenze

13:23, 8. 2. 2014

Další z geniálních Seveřanů, kteří kdysi v 90. letech začínali v kreativním a ponurém podhoubím black metalu a kteří se postupně propracovali k prvotřídnímu mixu temné elektroniky, avantgardního jazzu, alternativního popu a nápaditého trip hopu. Na aktuální kolekci rarit Teeth, Toes And Other Trinkets dali Manes dohromady alternativní mixy a živé verze především ze dvou přelomových alb Vilosophe a How The World Came To An End, tracky z různých EP a online nahrávek a navrch přidali novou píseň Blanket of Ashes z připravovaného alba Be All End All.

Sesbíraný materiál v plné šíři a barvitosti ukazuje talent krásně potrhlých Norů, kteří snad neuznávají žádné žánrové nebo umělecké hranice. Ostatně proč taky. Jedině, když se vymaníte z ustálených zvyklostí, navyklých modelů a konsekvencí, tak se může dostat někam dál, za hranici, která odděluje genialitu a nadčasovost od pouhého nadprůměru.

Schopnost pospojovat zdánlivě nesouvisející prvky, aranže, umění prolnout rozdílné žánry (ano, třeba i indie hiphop) a zároveň cit pro obecně přístupnou skladbu - to vše dělá z Manes důstojné a invenční pokračovatele průkopníků triphopových experimentů typu The 3rd and the Mortal, Ulver, Massive Attack nebo Tactile Gemma. Jako ochutnávka připravované novinky nemá Teeth, Toes And Other Trinkets chybu a nám, přibližně podobně velkým národům, nezbývá než Norsku závidět.

Sdílejte článek: