Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Manimalism: Manimalism Recenze

22:57, 20. 1. 2015

Další ze zajímavých a zábavných příběhů zřejmě nevyčerpatelné norské avantgardní scény. Základy k debutnímu albu Manimalism byly položeny někdy před 22 lety (!). První demonahrávky spatřily světlo světa okolo roku 1997, pořádně se začalo nahrávat od roku 2002. Hlavním mozkem procesu, který délkou snadno předčí vznik alba Chinese Democracy od Guns N´Roses, se stal renomovaný hudebník a výtvarník Kim Sølve, stojící za skvělým Trine+Kim Design Studio.

Již z prvních poslechů eponymní nahrávky je zřejmé, že pokud by vyšla někdy v druhé polovině 90. let, jak bylo původně zamýšleno, bezpochyby by se zařadila ke klasickým dílům avantgardního žánru, čerpajícího z metalu, rocku nebo psychedelie. Hned vedle desek Ved Buens Ende, Fleurety, Arcturus, Beyond Dawn nebo Virus. Promyšleně a fantaskně vystavěná hudební konstrukce čerpá plnými hrstmi z disharmonického šílenství, post black metalu, svůdně pokroucených melodií a bizzarního kabaretu. Konformistům vstup přísně zakázán.

Celek je pak postmoderní ránou přímo na solar, pro běžného posluchače něco jako návštěva z jiného planety, na které panují odlišné fyzikální a estetické zákonitosti. Těžko však nepodlehnout tak zvláštnímu podivínství, které v sobě snoubí temnou krásu, ironii a sebevědomou individualitu. Zvláště, když autoři po několika desítek let práce svolili k vydání pouze vinylové edice, čítající toliko několik set kusů (!). Deska jen pro vyvolené.

Sdílejte článek: