Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Michael Mareš: Nápad za miliardu Recenze

Konečně to taky někoho napadlo, podívat se zevrubně na českou technologickou start-upovou scénu a biograficky zpracovat příběhy několika těch, kterým se podnik podařilo vytáhnout z nuly až na úroveň miliardových obratů, z českých luhů a hájů až na ostré výsluní globálního trhu. Autor knihy Nápad za miliardu Michael Mareš se blízko domácích start-upových kruhů pohyboval řadu let - ať již jako novinář (například Forbes) nebo jako manažer v Livesportu.

S řadou zpracovaných start-upistů se zná docela blízko. "Zvali mě k sobě domů, zapíjel jsem jejich děti." To je bezpochyby výhoda a Marešovi to umožnilo dostat se opravdu pod povrch, jak to jen šlo, což dokládá řada uvedených pikantérií a zákulisních informací. Může to být i mínus - blízký vztah mnohdy neumožňuje patřičný odstup a v leckterém autorovi navozuje autocenzuru. Člověk si například klade otázku, proč v případě zakladatele Slevomatu či Rohlíku Tomáše Čupra zde nebyl zmíněn jeho neúspěšný projekt Kouzelná Almara? Čuprovi by to na auře talentovaného podnikatele rozhodně neubralo. A kolik takových věcí ještě spadlo pod stůl?

I navzdory tomu je třeba uznat, že Mareš se svého úkolu zhostil zdařile. Píše zajímavě a čtivě, přes výše uvedené kniha obsahuje obrovské množství informací a postřehů. Rovněž vůči výběru start-upistů nebudou padat podstatnější námitky. Je to skutečně špička české start-upové scény (kromě Čupra třeba Simona Kijonková - foto, Josef Průša nebo hoši z Beat Games), které se podařilo uspět za hranicemi. Byť třeba by někdo mohl namítnout, že publikace by snesla životopis i Ondřeje Fryce (ex-Mall.cz) nebo Aleše Zavorala (Alza.cz).

Těžko z těch deseti zpracovaných životních příběhů vyextrahovat nějaké obecné moudro, kterak dospět až k oněm miliardám. Každá story je jedinečná a neopakovatelná. Možná nebát se začít a jít za svým snem. Odvážně, vytrvale a kreativně. Marešova kniha je pro tuto cestu solidní inspirací.