Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Michal David: Největší z mých nálezů a ztrát Recenze

23:50, 21. 9. 2013

Promarněná příležitost. Ostatně vzhledem ke způsobu vzniku díla to nemohlo dopadnout jinak. Největší z mých nálezů a ztrát není žádnou vyčerpávající analýzou fenoménu Michal David nebo podrobnou historií zpěváka a skladatele, spíše jakýmisi memoárovými zápisky, které se netají značnou útržkovitostí a nahodilostí: dva autoři Zuzana Pšenicová a Dušan Spáčil při několika letmých sezeních (v textu si nenápadně stěžují na Davidovu nedochvilnost) nahráli a přepsali Davidovo kusé vzpomínání na dětství, dospívání a hudební kariéru. K tomu se přidá pár rozhovorů s blízkými spolupracovníky a rodinnými příslušníky, a kniha je na světě. 

Žádný div, že se z publikace o Vladimírovi Štanclovi (Davidovo pravé jméno) dozvíme jen letmé informace, absolutně vytržené z kontextu a souvislostí. A přitom by bylo co objevovat či rozebírat: rozvod nekompatibilních rodičů, vyrůstání v cirkusové rodině Kludských, jazzem ovlivněné hudební počátky nebo doposud nepříliš popsaná historie formace Kroky Františka Janečka. Zájemce tu maximálně kolem nepříliš známých událostí a peripetií, které ovlivnily Davidův život a pohled na svět, propluje ve značné vzdálenosti. 

Text Největší z mých nálezů a ztrát je současně příliš hodný, lehoulinký, neambiciózní. Logicky proto jen hladí a klouže po povrchu. Neanalyzuje, neklade otázky, ty spíše ve čtenáři vznikají samovolně a občas nezáměrně  (byznys kolem Kroků, vlastně obecně způsob fungování socialistických kapel, kauza kolem Davidova domu, který získal po emigrantech atd.). Michal David tak na svého skutečného autora teprve čeká.

Sdílejte článek: