Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Mike Carey: Lucifer – Jitřní hvězda Recenze

22:42, 16. 11. 2016

Již někdy od pátého šestého dílu bylo evidentní, že komiksová série scenáristy Mika Careyho Lucifer na motivy z gaimanovského světa patří k tomu nejlepšímu, co v Česku v oblasti grafického románu vychází. Inteligence, náročná stavba příběhu, invenční čerpání z křesťanských, nordických, keltských atd. mytologií a prastarých legend, gejzír temných nálad, atmosféra, brilantní dialogy - to vše jej řadí do kategorie luxusního zboží pro náročné a možná i vyvolené.

Desátý díl Jitřní hvězda, jednu knihu před koncem celé ságy, ještě výše posunuje již dosti vyšponovanou laťku kvality a kreativity. Před Stříbrným městem se shromažďují lilimská vojska, aby se utkala s armádami andělů a zničila Boží trůn Primum Mobile. Do bitvy pochodují i legie zatracených a Lucifer se svými pomocníky. Svým dílem přispěje boží soudce Šalamoun. A nakonec do obří rozehrané partie vstupuje sám Bůh.

Vše se pomalu a nápaditě skládá do jediné gigantické skládačky, mistrovsky vystavěného příběhu, který rozněcuje imaginaci a fantazii. Tak poznáme opravdu velké vypravěče. Mike Carey spolu s kreslířem Peterem Grossem (a dalšími) stvořili brilantní dílo pro dospělé, epickou literární stavbu, kterou můžeme směle postavit nejen vedle svého předobrazu Sandmana, ale i vedle dalších velkých příběhů literatury 20. a 21. století. Vše je připraveno pro netrpělivě očekávané finále.

Sdílejte článek: