Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Nevědomí Recenze

17:10, 19. 4. 2013

Režisér výtvarně velmi výrazného snímku Tron: Legacy Joseph Kosinski vypouští do světa druhé filmové dítko a již teď je možné říci, že vzniká nová Kosinského škatulka. Vyznačuje zdařilou a epicky rozmáchlou výtvarnou stylizací, moderní kamerou a místy kulhajícím dějem. Tedy ideální kombinace pro velká studia a promítací řetězce. To nic nemění na tom, že Nevědomí je velmi nadprůměrná sci-fi, která uspokojí i tvrdé jádro příznivců žánru a fanynky Toma Cruise.

Píše se rok 2073 a Země se stalo většinou bezútěšné místo k životu. Útok neznámé mimozemské civilizace se podařilo odrazit, avšak kvůli neobyvatelnosti planety se lidstvo rozhodlo přestěhovat se na Saturnův měsíc Titan. Na Zemi zůstává jen pár posledních techniků, kteří odčerpávají zbývající přírodní bohatství. Jeden z nich, Jack (solidní výkon Toma Cruise), postupně zjistí, že ne vše je takové, jak se zdá.

A právě objevování šokující pravdy (nejen o Zemi, ale i o Jackovi samém) v sobě skrývá nespočet momentů/logicky slabých míst včetně monumentálního závěru (mimozemská superinteligence nerozpozná školácky ukrytou bombu?), které mohou přemýšlivějšího diváka dráždit. Za zmínku stojí i povedená hudba z pera francouzské kapely M83, která se však občas až moc okatě inspiruje tvorbou Hanse Zimmera. Ve výsledku je však Nevědomí pořád filmem, který díky zvláštní atmosféře a vymazlenému designu stojí za vidění.

Sdílejte článek: