Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Neznámý voják Recenze

19:58, 7. 5. 2018

Výborně zmáknutý finský velkofilm o tzv. pokračovací válce a bojích se stalinským SSSR, ve kterých finské jednotky po boku Wehrmachtu za druhé světové války vybojovaly proti několikanásobné převaze Rudé armády zpět území Finska okupovaná sovětskou mocí po roce 1940.

Je třeba obdivovat, jak realisticky špinavý a syrový, a přitom netuctový obraz se podařilo vykouzlit režisérovi Aku Louhimiesovi (jeden z nejznámějších finských režisérů současnosti) z nelítostných bojů v severních krajích mezi nekonečnými lesy a záplavou jezer. Drsný, špinavý, podmanivý a zároveň nepatetický a neokázalý, takže maximální autenticita nedá divákovi vydechnout po celých 135 minut filmu. Ostatně autor knižní předlohy, slavný finský spisovatel Väinö Linna, pro tento příběh hodně čerpal i z vlastní zkušenosti.

V některých momentech (atmosféra, realističnost) se Neznámý voják blíží možná nejlepšímu válečnému filmu všech dob, Das Boot Wolfganga Petersena (1981). A to včetně faktické dějotvorné absence nepřítele na plátně - masa ruských vojáků je povětšinou před kameru postavena jen jako cíl finských kulometů a granátů. Jeden z příjemných objevů letošního/loňského roku (finská premiéra proběhla v roce 2017) a podařená připomínka Churchillových slov: "Osamocené Finsko ukazuje, čeho jsou schopni svobodní muži".

Sdílejte článek: