Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Pozůstalí Recenze

16:48, 29. 6. 2014

Divný, skoro až divně divný seriál, jehož všeobecně srozumitelné téma (náhlá ztráta blízkého člověka) je zpracováno navýsost americky, že je otázka, zda osloví širší diváckou obec i v dalších zemích. A přitom startovní čára je narýsována nadmíru slibně: pod scénářem je podepsán talentovaný Damon Lindelof (seriál Lost, Prometheus, Světová válka Z, Star Trek: Do temnoty), projektu se účastní řada hereckých hvězd včetně Justina Therouxe (foto), Liv Tyler nebo Amy Brenneman.

Základní situace: jednoho dne po celém světě zničehonic zmizí cca dvě procenta populace, okolo 140 milionů lidí. Tato mysteriózní katastrofa, která si evidentně pohrává s motivem Nanebevzetí nebo následků 11. září v americké společnosti, totálně proměnila celý svět. Hlavní hrdiny začneme (recenze psána na základě pilotního dílu) sledovat tři roky po nevysvětlitelné události, se kterou se lidé vyrovnávají různě - účastí v podivných sektách, depresemi, hédonistickou dekadencí nebo třeba odstřelem bezprizorních psů.

Úvod působí dosti nepřehledně a zmateně, což podtrhuje výběr zneklidňující a rušivě působící hudby. Ty propriety, které Lindelofovi před lety zafungovaly v Lost, tady jaksi postrádají šmrnc a údernost. Navíc nelze přehlédnout, že autoři by rádi navázali na odkaz Davida Lynche, jenomže to by na režisérské židličce nesměl sedět nepříliš zručný Peter Berg, mimo jiné autor obávané ptákoviny Bitevní loď. Možná, že Pozůstalí ale mohou mít jeden smysl: totiž pokud si pár diváků po shlédnutí seriálu namísto surfování po dalších programech a nadávání na cenu piva (benzinu, housek atd.) uvědomí to, co je jediné důležité - naši nejbližší okolo - a začnou si každý okamžik s nimi užívat tak, jako by to měl být ten poslední.