Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Satyricon: Satyricon Recenze

00:49, 20. 11. 2013

Pětiletá tvůrčí pauza norské blackmetalové legendě Satyricon bezpochyby prospěla. Zatímco předchozí, dosti temná deska The Age of Nero (2008) vyčerpala všechny tehdejší umělecké možnosti a hledání nových přístupů ústředního dua Satyr & Frost, nynější návratové, eponymní album díky pořádné porci nové energie je evidentně startem do nové etapy. Satyricon možná nikdy nezněli tak optimisticky (míněno v rámci daného žánru), uvolněně a odpočatě jako na novince.

Mnohé signalizuje již zvolený název nahrávky. Album skutečně bere posluchače do všech zákoutí, do kterých Satyricon na své kreativní cestě zavítali. Ať již se jedná o hardrockem načichlý black metal (Tro Og Kraft), industriální jízdy (Our World. It Rumbles Tonight), klasický black á la 90. léta (Walker Upon The Wind) nebo skladby, čerpající z norských folklórních kořenů (Nocturnal Flare). Satyricon doposud nenahráli tak komplexně, barevně a současně neortodoxně znějící album (viz hostování zpěváka někdejších alternativců Madrugada Siverta Høyema v písni Phoenix).

Satyricon je dospělé album dospělé skupiny, která se již nemusí tlačit do pozice nejzlejší nebo nejrychlejší formace pod sluncem/měsícem. Zároveň hlavním ideou a uměleckým motorem kapely a zároveň největším magnetem pro posluchače zůstává umělecké hledačství a vnitřní svoboda. Jen tak můžete zůstat jedním z leaderů žánru takřka dvacet let. Naživo v sobotu 30. listopadu v pražském klubu Chmelnice.

Sdílejte článek:

Vaší pozornosti doporučujeme:

Vaší pozornosti doporučujeme:

Obscure dovezou do Česka koncerty Satyricon a Anathemy