Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Šílený Max: Zběsilá cesta Recenze

17:17, 14. 5. 2015

Nádherná, nekompromisní a hlavně žánrově čistá filmová podívaná. Nový Mad Max je zběsilá dvouhodinová jízda od začátku do konce, s výjimkou pár lyričtějších momentů a zvolnění napěchovaná skoro nekončící akcí, která divákovi nedá vydechnout. Režisér George Miller, režisér původních Mad Maxů, se nyní po dvou animácích Happy Feet vybičoval k fantastickému výkonu a do kin vysílá jeden z nejsilnějších akčních filmů posledních let.

Většinu vrstev filmu - psychologie a motivace postav, dialogy atd. - ořezal na to nejnutnější minimum a vše vsadil na v podstatě nepřerušený sled honiček, soubojů a přestřelek, které nadchnou neotřelou a nápaditou choreografií. Viz úvodní bitka většiny hlavních postav, ze kterých později vykrystalizuje Maxova "smečka": divák v této scéně skoro nestačí sledovat vznikající a zanikající mesaliance jednotlivých stran. Inteligentní režie!

Druhá silná stránka Zběsilé cesty: akce jsou umocněny naprosto luxusním vizuálním balením. Kostýmy, masky, rekvizity, design postapokalytpických vozidel, výběr či modelování přírodních scenérií atd. - tohle muselo být drahé a klobouk z hlavy dolů před Warner Bros., že na tyto vize sedmdesátiletého Millera pustili nemalý peníz. Vše invenčně nasnímáno zkušeným Johnem Sealem (Harry Potter a Kámen mudrců, Společnost mrtvých básníků). Výsledek stojí za to, málokterý dystopický film je tak naléhavý, podmanivý a uvěřitelný. Jedno z nejpříjemnějších překvapení letošního roku a bezpochyby velký potenciál pro vznik kultu.