Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Skalpy 3: Mrtvé matky Recenze

19:47, 4. 12. 2015

Pokud v prvních dvou dílech série Skalpy šlo "jen" o skvělý komiks na pomezí syrového krimi thrilleru a magického realismu, tak třetí část Mrtvé matky nemá daleko k úchvatné genialitě. Scenárista Jason Aaron a kreslíř se srbskými kořeny R.M. Guéra příběh z drogami, korupcí a zločinem prorostlé indiánské rezervace Prérijní růže košatí do impozantní ságy, ve které probleskují střípky z historie indiánského národa, ozvěny dávných mýtů, magických vizí, syrová a bezvýchodná realita rezervací a skvěle a inteligentně postavené kriminálka.

To vše v luxusním balení zábavy pro chytré dospělé. V Prérijní růži bylo otevřeno nové kasino, od kterého si šéf rezervace Lincoln Rudá vrána slibuje hlavně rozšíření moci a obnovení dávné slávy kmene. Ve stejný čas je v zapadlém koutu prérie nalezena zavražděná aktivistka Gina Zlý kůň, kterou s Lincolnem pojí stará historie tradicionalistických rebelů. A v rezervaci se hemží agenti FBI a nové mocné klany.

Vše je skvěle vycizelováno do podmanivého perfecionismu - kresby, dramaturgie příběhu, jednotlivé detaily, geniální dialogy (zde je na místě třeba opět zdůraznit oslnivou inteligenci, erudici a rozhled tvůrců), které nekompromisně čtenáře vtahují do děje a atmosféry melancholického nihilismu. Skutečně, takoví Vypravěči se rodí jednou za x let. Čtenář by měl být vždy opatrný na bombastické slogany od vydavatele, tentokrát ale jeden z nich trefil hřebík na hlavičku: "Nejlepší nová komiksová řada za dlouhé roky. Šiřte její slávu." (scenárista Preachera Garth Ennis). Budeme.