Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Temný případ Recenze

08:16, 14. 1. 2014

Životní role a životní výkon Matthewa McConaugheyho. Tak rozmáchlý oblouk kariéry se málokdy vidí: od nasládlých pitomostí typu Svatby podle Mary, Bejvalek se nezbavíš nebo Jak ztratit kluka v 10 dnech, kde hrál "jen" hezouny, k přece jenom serióznější práci, kterou nyní můžeme obdivovat nejen v novém seriálu HBO, ale třeba taky ve Vlkovi z Wall Street.

Temný případ je moderní seriál, který jakoby se vracel k základu řemesla. Žádná roztřesená paradokumentární kamera, žádné zběsilé tempo, střihy a rychlé jízdy. Spíše pečlivé a soustředěné výkony všech zúčastněných, výborný scénář (talentovaný spisovatel Nic Pizzolatto) a pomalé budování atmosféry. Pracuje přitom se známými ingrediencemi v podmanivém balení. Syrová krajina Louisiany, zaplněná průmyslovými provozy, nekonečnými pláněmi kukuřice, mokřady, bažinami a sociálními existencemi, a k tomu McConaugheyho nekonvenční a skeptický detektiv Rust Cohle s tajemstvím. 

Atmosférou, některými motivy (masový vrah s religiózními sklony) a hlavními postavami se Temný případ pohybuje někde mezi Fincherovou geniální detektivkou Sedm a nelítostnými romány Cormaca McCarthyho. McConaugheyho Cohle a Freemanův Somerset mají hodně společného, McConaughey poskytnutou příležitost bezezbytku využil k vystavění pozoruhodné a komplikované figury s možná ještě temnějšími vnitřními démony. Když k tomu připočteme i tradičně vynikajícího Woodyho Harrelsona coby Cohleho parťáka, máme tu titul, který vynikne a zaujme i mezi současnou záplavou kvalitní seriálové produkce.