Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Ulver: Messe I.X-VI.X Recenze

22:20, 28. 1. 2014

Neustále hledající norští géniové Ulver, druhdy protagonisté prvotřídního pagan black metalu, neofolku, avantgardního trip rocku, alternativního techna/elektroniky a orchestrálního ambientu, dospěli, spíše dorazili do další fáze uměleckého vyjádření. V roce 2012 složili ve spolupráci s Arctic Opera pro Tromsø Kulturhus šest tracků na pomezí dark ambientu, neoklasiky, alternativního popu a elektroniky.

Skladby poprvé zahráli a nahráli v září téhož roku za účasti Tromsø Chamber Orchestra a následujících několik měsíců je s hodinářskou pečlivostí opracovali v postprodukčním procesu. I ti vyznavači Ulver, zvyklí z posledních desek na niterné zachycení jednotlivých odstínů nálad a pocitů, budou překvapení jemností hudebních motivů a subtilností skladeb. Na Messe I.X-VI.X pánové Garm a spol. dospěli možná nejdále při hledání všech možností zvuku a jeho transformace do lidských emocí.

Současně si dokázali uchovat podmanivě "noční" náladu, typickou pro většinu svých nahrávek, zejména soundtrackové album Perdition City, a stejně tak i posluchačskou přístupnost. I po dvaceti letech na hudební scéně lze tedy říci, že kreativní cesta norského kvarteta stále pokračuje na té kvalitativně nejvyšší úrovni. Je vzrušující jít s nimi a sledovat uměleckou transformaci - kapely i tu vlastní. Naživo v pražském Paláci Akropolis 7. února.