Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Veronika Kucrová: Posázaví Recenze

19:37, 12. 1. 2014

Povinnost pro každého, kdo si oblíbil krajinu kolem dolního toku Zlaté řeky - Sázavy, vymezeného Českým Šternberkem a Davlí. Je to malebně romantický kout Čech se svébytnou historií, plný polozapomenutých vesnic a městeček, středověkých památek, trampských chat a osad a především nádherných scenérií - dokonce ještě dnes. Ideální objekt pro cennou edici Zmizelé Čechy, která mapuje, především fotograficky, dávnou i nedávnou minulost zajímavých míst naší země. 

V Posázaví je z čeho vybírat. Ať již je to stavba železnice pro Posázavský pacifik, který dodnes odváží "opožděný nádražáky domů spát" (citace bratři Nedvědi), jílovský zlatonosný revír, díky kterému máme korunovační klenoty a Klementinum, jedinečný fenomén trampských osad (viz repro) a s nimi svázané svérázné figurky tuláků a písničkářů, legendární sklárny Kavalier a motocykly Jawa, temná historie výcvikového prostoru SS, romantické údolí mezi Kamenným Přívozem a Pikovicemi nebo dávné umění plavby vorů - to vše tvoří neopakovatelný kolorit, kterému podlehly tisíce obdivovatelů.

Publikace Veroniky Kucrové, napěchovaná unikátními fotografiemi, je více než vhodnou vstupní branou k obdivování místních krás. Vzhledem k rozsahu však poklady dolního Posázaví a jejich historii pouze naznačuje a načrtává. Vážnější zájemci se ale od ní mohou solidně odpíchnout k podrobnějším monografiím a studiím.

Sdílejte článek: