Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Zdeněk Svěrák: Po strništi bosRecenze

23. 12. 2013

První delší knižní počin spisovatele a scénáristy Zdeňka Svěráka, novela Po strništi bos, dobře ukazuje a předvádí silné stránky autorova tvůrčího rukopisu. Totiž úsměvně a ve zkratce, v pár větách opsat poměrně závažné, skutečně důležité a/nebo komplikované věci. Tak to u nás umí málokdo - lehkým perem, s dobře vypointovanými situacemi a hlavně pečlivě odváženým počtem slov, ve kterém přebývá jen málokteré.

Kniha Po strništi bos původně vznikala jako filmový scénář pro syna Jana a na členění a výstavbě textu je to dost znát. V podstatě se jedná o sled scének, příhod a občas gagů, které propojují vzpomínky malého sedmiletého Edy Součka coby alter ego Zdeňka Svěráka na důležitý zlom svého života. Tehdy se za protektorátu Edova rodina musela přestěhovat z Prahy k příbuzným do malého města na venkov. Edovým pohledem, nezatíženým "dospělými" souvislostmi a kontextem sledujeme nejen objevování kouzla "vesnického" života, ale i realitu rodinných vztahů, druhé světové války a porážky Němců. Ve většině případů se v úsměvu knihy objevuje i vážný podtón, který ji povyšuje nad "pouhé" dětské vyprávění.

Fanoušky Svěrákových povídek sotva překvapí ve stylu Po strništi bos co nového. Stále je však třeba ocenit v dobrém slova smyslu zručnost a sympatickou úspornost autorovu, stejně jako invenci a nápady na neotřele zábavné historky. Mimochodem, film podle knihy by měl vzniknout někdy v roce 2015. Dějově se vzhledem k výše uvedenému bude jednat o jakýsi prequel známé Obecné školy.

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Dynamix Media: OOH společnost, pronajímající reklamní plochy v obchodních centrech, v roce 2016 utržila přes 25 milionů korun. V meziročním srovnání to představuje nárůst o 5 milionů. Čistý zisk v daném období vyskočil z 1,4 milionu na 4,2 milionu korun.

 • AMC Networks International: rozšiřuje distribuci Film+ na Slovensku. Od 1. března bude tento TV kanál díky přesunům do základních balíčků dostupnější pro zákazníky operátorů Slovak Telekom a DIGI Slovakia.

 • CETIN: podnik Petra Kellnera uzavřel dohodu se společností Český bezdrát (Petr Benýšek a Benedikt Pánek) o spuštění IPTV platformy EriTV. Ta nabídne až 150 TV programů včetně inteligentních funkcí archivu, časového posunu, nahrávání pořadů atd. Došlo tak k rozšíření spolupráce obou stran, která od půlky 2017 na základě nové velkoobchodní smlouvy zahrnovala internetové připojení.

Hit dne

Video ke 4. výročí hry World of Tanks.

 • Na turné

  Mandrage
  02. 2.03. 3.
 • Castingy

  Česká televize, útvar Výroby TS Brno, vypsala výběrové řízení na pozici výkonný producent. Předpokládaný datum nástupu září 2017. Podrobnosti na webu Kavčích hor.

Recenze

Prezident Blaník

Narychlo spíchnutá záležitost, která trpí bohužel mělkým scénářem a přívalem samoúčelných sprosťáren. Tvůrci povedené online série Kancelář Blaník Marek Najbrt, Robert Geisler, Benjamin Tuček atd. neodolali výjimečné příležitosti prezidentských voleb a pokusili se celkem svižné internetové dílko se stopáží cca 7 až 10 minut na díl přetavit v celovečerní film.

Celé chvályhodné snaze škodí evidentní uspěchanost projektu, neschopnost přijít s alespoň trochu sofistikovanějším příběhem naroubovaným na skutečné volby, které proběhly jen před pár dny, plus jasné přihlášení se autorů k protizemanovskému táboru. Zatímco jedním z hlavních faktorů úspěchu a příjemné vtipnosti "původního" Tondy Blaníka je palba napříč celou českou politicko - lobbisticko - byznysovou scénou ve stylu padni komu padni, hlavním cílem celovečeráku je i přes oficiální vyjádření tvůrců Miloš Zeman a spol. To  jakoby přiškrtilo až doposud spolehlivý a nápaditý "vtipovod" Najbrta a spol. a zploštilo postavu samotného Blaníka - z původně mazaného lobbisty je nyní tupý a sprostý buran.

A těch několik dobrých fórů, které ale příznivce původního seriálu příliš nepřekvapí, je navíc spolehlivě upozaděno nesmyslnou vulgaritou, která o několik set procent překračuje ještě snesitelnou mez, nastavenou v původní Kanceláři Blaník. Ostatně, i do sloganu filmu se bůhvíproč prodralo slovo "čů..k". Je s otazníkem, proč takový přisprostlý a prvoplánovitý snímek finančně podpořila Česká televize, která se tak ráda ohání "náročnější" dramaturgií. Snaha za každou cenu napravit pochybení s odmítnutím původní online série zacílila vedle. Celkově promarněná příležitost.