Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Zloba – královna černé magie Recenze

16:46, 29. 5. 2014

Film od Walta Disneyho s neobvykle vysokým počtem mrtvých, zmrzačených a ponížených. Tato úvodní věta nemá být nějakým zvrhlým lákadlem anebo naopak pohoršeným varováním. Pouze lehkým údivem nad přítomností jevů a výjevů, které Disney doposud ve svých produktech spíše potlačoval, ignoroval nebo obcházel. Nejde ani o hru na skandál a porušení nějakých vnitrofiremních pravidel, neboť masové bojové scény a znázornění lidské proradnosti k příběhu zlé královny z Šípkové Růženky prostě patří.

I když slovo "zlé" je zde třeba brát s patřičnou rezervou (stejně tak užití sousloví "černá magie" je tu hodně mimo). Stále se pohybujeme v Disneyho světě. Zloba v podání Angeliny Jolie je převážně hodnou bytostí, která v jedné slabší chvilce neunesla potřebu se pomstít. V tom může být divákům blízká a srozumitelná, na druhou stranu ji to činí dramaturgicky plochou postavou, bez jakéhokoliv vývoje či posunu.

I přes tuto výraznou slabinu (u Šípkové Růženky snad nikdo nějaký vývoj ani nečekal) je však Zloba - královna černé magie docela svižným a rychle odsýpajícím filmem, s přehledným dějem bez nějakých zbytečných odboček, s jasně danými a rozestavěnými figurami, solidní animací a s menším počtem vtípků (někdy až nechutně cukrkandlových). Tedy žádná věc, která by někoho bravurně posadila na zadek, spíše poctivá, solidně zvládnutá filmařina nepříliš otrkaného režiséra Roberta Stromberga, pro jasně definovanou cílovou skupinu diváků.