reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Jan Čadek: V letošním roce tržby Radio United stoprocentně porostou Rozhovor

Rádiový trh na podzim 2014 prošel pořádným zemětřesením. Radio Impuls Andreje Babiše zamávalo Regie Radio Music a spolu s menšími stanicemi Radio United přešlo pod mediazastupitelství Radio United Services (RUS). Doposud konkurenční hráči Media Marketing Services a Regie Radio Music se pak spojili v obří Radiohouse. „Zase se o rádiích mluví, což je velmi dobře. Radiový trh potřebuje opět se dostat do zorného pole zadavatelů,“ uvedl obchodní ředitel RUS Jan Čadek

B.: Vznik vaší konkurence Radiohouse loni na podzim provázela těžkotonážní palba v podobě lákání inzerentů na zásah jednoho milionu posluchačů jedním spotem a více než 50 procentní podíl na trhu. Co jste na inzerenty/mediální agentury vybalili vy?

Za prvé je tu úzká koordinace s Media Clubem, který prodává kanály Primy, TV Barrandov a od ledna TV Óčko. Ten nyní zajišťuje agenturní prodej také pro naše rádia. Mimoto zastupujeme jedničku na rozhlasovém trhu. Jakýkoliv marketingový manažer, který používá rádia a vynechává největší celoplošné rádio Impuls, podstupuje riziko.

B.: Takže nyní argumentujete propojením s televizí? Balíček, který by na mediálním trhu propojoval rádiovou a TV inzerci, ale zatím neexistuje.

Mohu slíbit, že dojde k větší provázanosti televize, rádia a online. Pokud si to klienti vyžádají již nyní, tak mohou využít jakýsi neformální bundle rádia a televize. Nemusí volat zvláště do obou médií a dostanou balíčkovou cenu.

B.: Zatímco v rámci posledního Radioprojektu za 2 a 3. Q 2014 již byly prezentovány produkty Radiohouse, o produktech Radio United Services tam nebylo ani slovo. Co tedy nabízíte zadavatelům a s jakými parametry? Pro úplnost - Radiohouse Total měl uvedenou týdenní poslechovost 5381 tisíc posluchačů, Radiohouse Výběr Family 3890 tisíc, Výběr Active 4173 tisíc a Radiohouse Region 3266 tisíc.

Máme Radio United Services Total s týdenním zásahem 3460 tisíc lidí, RUS Progressive (týdenní zásah 2822 tisíc lidí) a RUS Optimal (2820 tisíc lidí). K tomu mám jednu poznámku. Ano, ve výsledcích Radioprojektu za 2. a 3. kvartál se objevila čísla produktů Radiohouse, ale existoval v daném období Radiohouse a jeho produkty?

foto: avB.: Další porovnání: nejdražší 30 vteřinový spot v Radiohouse Total mezi 6. a 9. hodinou přijde na 65 tisíc korun v ceníkových cenách. Kolik u vás?

U RUS Total podobný spot stojí 42,1 tisíce korun. Přepočteno na hlavu či na share jsme dražší.

B.: Ještě jeden dotaz spojený s vaší konkurencí: spojením RRM a MMS vznikl prodejní tým o cca 300 lidech. Jak velká je RUS celkem a kolik lidí má v regionech?

Máme sofistikovanější síť regionálních poboček po celé republice – s menším počtem mediálních konzultantů a s jinou platformou nabídky ke klientům. Naši konzultanti jsou rozděleni po značkách, po rádiích. Takže v regionech máme speciální týmy pro rádio Country, Beat nebo pro Impuls. Každý je specialista na jedno rádio. To jsou naše ocelové nohy, na kterých Radio United stojí. Celkem máme tak do dvou set spolupracovníků. Na agenturní prodej je to potom tým do deseti lidí.

B.: V čem je vaše síť sofistikovanější?

Radio United Services se nyní od ledna s příchodem Impulsu pustila vlastními silami do agenturního prodeje. Dříve nás na této rovině zastupovala RRM nebo MMS. RUS si řídí lokální prodej, to znamená ve všech velkých městech máme své mediální konzultanty, kteří prodávají inzerci rádií místním inzerentům. Právě v té regionální specializaci na jednotlivé produkty a značky jsme sofistikovanější.

Většinu peněz získáváme z lokálního trhu

B.: Takže jste kvůli startu agenturního prodeje přijímali nové lidi?

Samozřejmě, postavili jsme pod Media Clubem celé nové oddělení agenturního prodeje. Vybrali jsme tým specialistů se zkušenostmi z rádií či dokonce z agenturního prodeje. Vedle toho máme obchodníky pro přímý prodej velkým zadavatelům. Celkem tak máme tři týmy – regionální, národní agenturní a národní pro přímý prodej.

foto: avB.: Proč vlastně národní prodej Radio United získal Media Club? Čistě kvůli jednomu ze společných vlastníků v osobě Ivana Zacha nebo nabídl lepší podmínky, například vyšší garanci?

Historicky jsme si vyzkoušeli jak mediazastupitelství MMS, tak i RRM. Dospěli jsme k závěru, že nejlepší variantou bude vlastní agenturní zastoupení. A vzhledem ke společnému vlastníkovi došlo k logickému spojení s Media Clubem. Naší vizí je mít dostatečně silný tým, který by dokázal vrátit některé bývalé rádiové klienty.

B.: A čím jste získali Radio Impuls?

Rozhodnutí o spolupráci s Impulsem padlo na úrovni top managementů společností Agrofert a GES Group.

B.: Jaké je dosavadní rozvrstvení jednotlivých prodejů mezi regiony a národní úroveň?

Výkon z lokálního trhu převažuje výkon z agenturního trhu. Obecně to může být okolo 70 procent regionálních peněz ku 30 procentům agenturních peněz. Pokud se nám ten poměr podaří posunout a více vyrovnat, bude to veliký úspěch.

B.: Jaký byl dosavadní inzertní výkon RU a o kolik by se díky napojení na televizní a internetovou reklamu a startu vlastního agenturního prodeje měl zvýšit?

Nemohu říci přesná čísla, ale inzertní výkon se počítá na stovky milionů korun. Předpokládám, že během letošního roku získají naše rádia, to znamená Kiss, Signál, Country, Beat, Radio 1 a Spin, mnohem vyšší podíl na inzertním trhu a větší peníze, protože agenturní prodej budeme dělat vlastními silami. Již na základě lednového obchodování jsem si stoprocentně jistý, že se to zvýší.

B.: Takže oslovíte nové klienty?

Přesně víme, kteří klienti v rádiové reklamě jsou a kteří tam nejsou. Pokud přitáhneme ty, kteří tam zatím nejsou a s nimi i nové peníze, tak by se rádiový trh jako celkem měl posílit. V uplynulých měsících se do rádio vrátilo několik velkých klientů, mezi nimi například Kaufland.

B.: Odkud by se nové peníze pro rádia měly brát? Z kterého dalšího mediatypu ubydou?

Víme, jak funguje rozhlasová reklama, například rádio je nejlepší prostředník pro internet.

Letos rádiový trh poroste o jednotky procent

B.: Konkurence z Lagardére v uplynulých letech reagovala na vzestup internetu tím, že hodně investovala do webových projektů, ať již do online rádií nebo zpravodajsko-zábavních portálů. Je to pro vás inspirace?

My chceme hlavně dělat rádio. To je pro nás hlavní zdroj příjmů. Nejsme specialisté na online, ale myslíme si, že rádia „umíme“.

B.: Určitě. Pokud ale zjistíte, že možnosti vašeho mediatypu jsou vyčerpány, tak zkoušíte diverzifikovat.

Ten bod je zatím hodně daleko.

foto: avB.: Zpět do současnosti. Můžete něco naznačit o uzavřených obchodních dealech v těchto měsících? Již se vám podařilo získat budgety některých nových zadavatelů?

Zatím je příliš brzo komunikovat nějaké podrobnosti. Rámcovou dohodu máme téměř se všemi mediálními agenturami.

B.: Děláte si zálusk na další rádia? Je tu například regionální síť Direct Radio Network.

Je to otevřené. V tuto chvíli se hlavně chceme soustředit na navýšení tržeb Radio United a stabilizaci nového byznys modelu.

B.: Poslední věc. Váš odhad radiového trhu v roce 2015? Loni to bylo podle rádiové sekce Sdružení komunikačních a mediálních organizací okolo 1,4 miliardy korun.

Odhadujeme růst v jednotkách procent. Nemyslíme, že skokově vzroste podíl investic do rádia v mediamixu. V Česku se to pohybuje na stabilní hladině cca šesti procent. V Německu, které je pro nás velká inspirace, je to okolo devíti procent.