Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Rychlovky

Rychlovky

  15. 7.
 • Novela zákona o audiovizi: bude projednávána na schůzi výboru pro mediální záležitosti poslanecké sněmovny ve čtvrtek 5. září 2024. Písemné pozměňovací návrhy je možné zaslat do pondělí 26. srpna do 12 hodin.

 • Meky Žbirka: na festivalu Colours of Ostrava bude mít premiéra nové písně Mekyho Žbirky Nora, ke které se dochovala nahrávka z mobilního telefonu. K jejímu vzniku pomohla umělá inteligence a spolupráce Fameplay s anglickým start-upem Jammable. "Přišlo mi zajímavé vyzkoušet podobný přístup, jaký nedávno použili na albu Now and Then od The Beatles. Požádala jsem i o radu umělou inteligenci. Zeptala jsem se, zda by Miro Žbirka by byl s umělou inteligencí spokojený," uvedla Kateřina Žbirková.

 • Actorsmap.cz: velká profesionální online databáze českých a slovenských herců a hereček spustila nové, vylepšené stránky. "Registrace bude ještě snadnější, vyhledávání rychlejší. Redakční systém bude intuitivnější, přehlednější pro uživatele i pro agenty. Snadnější bude editace fotek i hereckého profilu a také automatická obnova členství a přibyde možnost platit kartou. Nově bude na stránkách Infoservis, Herecký bedekr atd."

  Databáze aktuálně obsahuje profily skoro 1500 profesionálních českých herců a hereček či studentů hereckých škol, zastupovaných 21 hereckými agenturami i bez agentů. U zrodu Actorsmap.cz na počátku roku 2020 stálo pět hereckých agentur: OF AGENCY, LaK Produkce, Reset Actors, More Than Stars a Myrnyx Tyrnyx.

 • 12. 7.
 • Velká mediální novela: dle předpokladů, poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu - novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích. Sněmovní tisk bude nyní projednán na jednání výboru pro mediální záležitosti. Novela počítá s navýšením rozhlasových a televizních poplatků za ČT na 150 korun a ČRo na 55 koruna. Rovněž rozšíří definice přijímače na ta zařízení, která jsou schopna reprodukovat televizní či rozhlasové vysílání.

  Dále se mění systém na výpočet poplatků pro právnické osoby a fyzické osoby podnikatele. Nově bude výpočet poplatků v návaznosti na počet zaměstnanců těchto osob. Novela také přináší výrazné omezení sponzoringu a reklamy ve vysílání ČT a na webových stránkách a aplikacích obou veřejnoprávních médií. 25 procent z výtěžku z televizního sponzoringu půjde do Státního fondu kultury.

  Novela se stala terčem kritiky mobilních operátorů, zástupců českého průmyslu, dopravy, koncesionářů, komerčních broadcasterů nebo zástupců opozice. Rovněž Legislativní rada vlády konstatovala, že novela může snížit nezávislost veřejnoprávních médií (prostřednictvím tzv. memoranda), což je pravý opak toho, co hlásá předkladatel novely, ministr kultury Martin Baxa (ODS).

 • Michaela Duffková: spisovatelka, která zabodovala s blogem Zápisník alkoholičky, připravila další knihu. Její osobní svědectví o ženském alkoholismu získalo Cenu Magnesia Litera - Magnesia blog roku 2019 a rok poté vyšlo knižně. Do kin nyní vstupuje stejnojmenné filmové zpracování v hlavní roli s Terezou Ramba v režii Dana Svátka. A za pár dní, 25. července, vyjde Michaelina třetí kniha o tom, co přineslo půl dekády její abstinence. Zápisník nealkoholičky: Pět let na suchu vydává nakladatelství Motto, Albatros Media.

 • 11. 7.
 • TV Nova: streamovací platforma Voyo exkluzivně uvede od soboty 13. července romantickou komedii Sladký život, v hlavní roli s Vladimírem Polívkou a Petrou Hřebíčkovou. Film, který režíroval a produkoval Tomáš Hoffman, nabízí "směs humoru, emocí a inspirace, čímž navazuje na tradici jeho úspěšných filmů jako Ženy v běhu a Účastníci zájezdu". Zajímavé je, že Sladký život se stále promítá v kinech. Podle čísel UFD jej doposud v kinosálech vidělo na 183 tisíc diváků, kteří za lístky zaplatili 33 milionů korun (premiéra byla 14. března 2024).

 • TV Nova: vedení AC Sparta Praha uzavřelo partnerství se sportovními stanicemi skupiny Nova. Na Nova Sport 1 a 2 budou vysílány přímé přenosy z domácích utkání v předkolech soutěží UEFA. Oba sportovní kanály naleznou fanoušci i na Voyo. Sparta odehraje v průběhu letních prázdnin tři domácí utkání v předkolech soutěží UEFA, první zápas proběhne na Letné 30. července (odveta 2. předkola Ligy mistrů).

 • Český telekomunikační úřad: Rada ČTÚ je opět v plném počtu. Vláda včera znovu jmenovala členem rady Lukáše Zeleného a novým členem rady jmenovala Marka Vrbíka. Zelený byl poprvé do funkce jmenován k 1. červenci 2019, a jeho mandát skončil na konci června letošního roku. S platností od 11. července 2024 jej vláda jmenovala na druhé pětileté funkční období. Radu do počtu pěti členů nově doplní Marek Vrbík, který mimo jiné v minulosti působil ve Vojenském zpravodajství. Od roku 2019 je také členem Rozkladové komise Rady ČTÚ. Vláda jej jmenovala k 11. červenci na období pěti let.

 • 10. 7.
 • Ivo Lukačovič: miliardář a majitel Seznam.cz poskytl velkorysý dar. Dle svého oznámení na síti X věnuje na obnovu dětské nemocnice v Kyjevě, kterou před nedávnem měla zasáhnout ruská raketa, úctyhodných 100 milionů korun.

 • Allegro: na český trh přichází s vlastní sítí výdejních boxů One Box. V provozu je v tuto chvíli více než 140 z nich a již nyní svým zákazníkům nabízí možnost si vyzvednout zásilky kdykoliv zrovna potřebují - 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. První One Box byl nainstalován na pražském Smíchově, zatím poslední pak v Praze Ďáblicích. One Boxy tak doplňují stávající síť výdejních boxů a míst, kam společnost We/Do zásilky doručuje. Současně firma rebranduje logistického operátora We/Do by Allegro na One by Allegro.

 • 09. 7.
 • Prima Group: mediazastupitelství Media Club v červnu 2024 dosáhlo na trhu celodenní share hodnoty 35,24 procenta v CS 15+ a 33,80 procenta v CS 18 až 69. Prime time share vyšplhal na 31,98 procenta v CS 15+ a 31,21 procenta v CS 18 až 69. Skupina Prima v celodenním share za červen 2024 dosáhla 27,11 procenta u diváků 15+ a 25,88 procenta v cílové skupině 18 až 69. Prime time share v červnu činil 25,47 procenta v CS 15+ a 24,83 procenta v CS 18 až 69.

  Nejsledovanějšími červnovými pořady na stanici Prima byly seriály ZOO, reprízy kriminálky Polda a Hlavní zprávy.

 • Natland: investiční společnost prodala společnost CPCFS, která patřila k nejsilnějším a největším členům spořitelního družstva NEY. Novým majitelem 100procentního podílu CPCFS je Banka Creditas. Následně se Banka Creditas stala majoritním podílníkem NEY spořitelního družstva.

 • 08. 7.
 • Asociace komunikačních agentur: do prezidia AKA byli opětovně zvoleni Tomáš Jindříšek z DFMG a Robert Haas za Symbio Digital do digitální sekce, Pavel Kozler z Knowlimits do sekce Aktivačních agentur a nově Prezidium doplnil v sekci Českých nezávislých agentur Rostislav Starý z Konektoru. V dozorčí komisi byli zvoleni Josef Janoušek, CFO agentury WMC Grey a Katarína Kubišová, CFO agentury Triad.

 • 06. 7.
 • Flowee: provozovatel stejnojmenného webu a regionálního zpravodajského portálu PrahaIN.cz. (majitelem je skupina BigBoard Praha, Richard Fuxa a Pražská televizní společnost) v roce 2023 utržil 10,4 milionu korun. O rok dříve to bylo 8,8 milionu. Čistá ztráta se meziročně snížila z 12,1 milionu na 6 milionů korun.

 • 04. 7.
 • Business Factory: marketingová agentura získala nového klienta. Po dobu dvou let se bude starat o sociální sítě (zejména Facebook a Instagram) obchodního řetězce PENNY, který má přes 420 prodejen po celé České republice. "Agentura využije svého kreativního přístupu a know-how k oslovení nového publika a rozšíření povědomí o značce Penny na sociálních sítích. Zároveň se také v komunikaci zaměří na mladší publikum a představení nových produktů."