Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
      
      
      
    

Rychlovky

  30. 7.
 • Mall Group: počet obchodníků, kteří zboží nabízejí na internetovém tržišti Mall, přesahuje dva tisíce. Kromě výrazného nárůstu prodejů v Česku, kde se zboží z partnerského prodeje na celkových prodejích Mallu podílí více než třetinou, podle zástupců skupiny rostou i prodeje v zahraničí. Mimo Česko již putuje více než čtvrtina objednávek z partnerského prodeje. Vedle sousedního Slovenska je nejsilnějším trhem pro tuzemské prodejce Slovinsko, kde marketplace Mallu meziročně vyrostl o tisíc procent. Polovina obchodníků na slovinském Mallu přitom pochází z Česka.

 • CNN Prima News: od srpna stanici posílí moderátor Petr Suchoň (ex-TV Nova), který dostane na starost moderování ranního pořadu Nový den.

 • 29. 7.
 • PPF: investiční skupina vstupuje do nového segmentu trhu, pronájmu plachetnic pro rekreaci. PPF vytváří společný podnik s Groupe Beneteau, tradičním francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic. Cílem je vybudovat nového lídra v odvětví pronájmu plachetnic na dovolené. Transakce spočívá v akvizici kontrolních podílů jedničky a dvojky na tomto trhu, Dream Yacht Charter a Navigare Yachting, společným podnikem, ve kterém bude mít PPF většinový podíl.

 • NBCUniversal: streamovací platforma Peacock dosáhla od startu v dubnu 2020 počtu uživatelů 54 milionů. Platforma nabízí jak verzi zdarma, financovanou reklamou a s omezeným obsahem, tak i placenou verzi. Peacock Premium by mělo mít přes 10 milionů zákazníků. V tomto roce chce Peacock výrazně proniknout na mezinárodní trhy.

 • Česká televize: nasadí nový seriál režiséra Radka Bajgara a scenáristy Petra Kolečka od 3. září (pátek) v prime time na ČT1. Komediální série z prostředí chatové osady má 13 epizod. V hlavních rolích Martin MyšičkaPavla BeretováRadek HolubPetra NesvačilováIgor BarešEva LeinwerberováJosef PolášekJana PlodkováPavel NovýJana ŠvandováIvana ChýlkováStanislav Majer nebo Tomáš Hanák. Výkonnou producentkou série je Romana Brožková/Logline Production, externím producentem Petr Erben/Logline Production. Osada vznikla v kreativní skupině ČT Josefa Viewegha.

 • Bezrealitky.cz: realitní projekty, do kterých v posledních měsících investoval podnikatel Marek Rosenbaum, míří pod jednu střechu. Vzniká skupina European Housing Services, která spojí Bezrealitky.cz, Maximu, Český nemovitostní trust a nově také službu Tvůj Správce. Do roka skupina chce mít obrat přesahující jednu miliardu a do pěti let chce působit v pěti evropských zemích. Do čela skupiny se postaví Hendrik Meyer.

 • 28. 7.
 • TV Nova: epizodu seriálu Policie Modrava z 27. července vidělo v cílovce 4+ celkem 1,248 milionu diváků. V cílovce 15+ to bylo 1,206 milionu diváků a share 36,76 procenta. V 15 až 54 to bylo 397 tisíc diváků.

 • reklama
 • Knihobot: knižní secondhand s investicí od Mitonu vyšle v následujících týdnech po Praze sezónní knihotaxíky, které jsou určeny všem, kteří by rádi prodal již přečtené knížky, ale nechce trávit čas jejich focením nebo komunikací se zájemci.

 • Media Club: primácké mediazastupitelství od 1. září letošního roku zvyšuje ceny rádiové reklamy v průměru o 12 procent. "Důvodem zvýšení cen je vyprodanost reklamního prostoru, nárůst nových klientů i cenová inflace. Cenové navýšení neplatí pro klienty, kteří mají uzavřenou smlouvu do konce roku, ani pro speciální operace, eventy, sponzoring a soutěže," uvedla TV Prima. "K tomuto navýšení nás vede především současná situace na trhu, kdy již třetí den v měsíci řešíme vyprodanost. Zároveň zaznamenáváme enormní zájem ze strany klientů. V prvním pololetí u nás celkem inzerovalo 1917 klientů, z čehož jednu třetinu tvořili noví klienti, a zavedení klienti navíc ještě navyšovali kampaně," uvedl Jan Čadek, ředitel divize rádií Media Clubu.

 • Brutal Assault: největší metalový festival ve střední Evropě se nakonec letos bude konat, byť ve zmenšené podobě a s (dočasně) novým brandem Josefstadt. Akce se koná v první polovině srpna v Josefově u Jaroměře, hlavními lákadly jsou kapely Hypocrisy, Destruction, Marduk, Vader nebo Mgla.

 • 27. 7.
 • Zátopek: k filmu Davida Ondříčka vychází filmový soundtrack s autorskou hudbou klavíristky, skladatelky a producentky Beaty Hlavenkové, dvojnásobné držitelky ceny Anděl. Soundtrack čítající 14 kompozic a nahraný ve spolupráci se symfonickým orchestrem sCore Orchestra, vydává vydavatelství Minority Records. Samotný snímek bude mít premiéru 20. srpna na zahájení karlovarského filmového festivalu.

 • 26. 7.
 • TV Nova: nový seriál Co ste hasiči se stále těší oblibě u diváků. Třetí díl Pálení čarodějnic, vysílaný v pátek 23. července, sledovalo 35,04 procenta diváků v cílovce 15 až 54.

 • Česká asociace satelitních operátorů: podala žalobu u Soudního dvora Evropské unie proti rozhodnutí Evropské komise ve prospěch českých operátorů zemského televizního vysílání. Touto žalobou vedenou pod č. T-363/21 se asociace domáhá zrušení rozhodnutí komise, ve kterém dospěla k závěru, že bezplatné prodloužení kmitočtových přídělů pro provozování multiplexů zemského televizního vysílání jejich stávajícím držitelům do roku 2030 není veřejnou podporou, nicméně ho začala šetřit pro podezření z porušení pravidel pro přidělování rádiového spektra. "ČASO je nadále přesvědčena, že tento krok definici opatření veřejné podpory splňuje a že příslušné rozhodnutí komise je tedy nesprávné."

 • Keltská noc: další ročník letního hudebního festivalu proběhne na počátku srpna v Harrachově. K hlavním lákadlům patří Tři sestry, Horkýže Slíže, Iné kafe, Wohnout, Vypsaná fixa nebo Alkehol.

 • 23. 7.
 • Walstead Moraviapress: velké tiskárny, sídlící v Břeclavi a náležící do skupiny britské Walstead Group, v roce 2020 utržily 1,176 miliardy korun. V meziročním srovnání to je pokles o 117 milionů, na kterém se se podílela pandemická situace. Čistý zisk naopak meziročně vzrostl z 34 milionů na 38 milionů korun. Odpisy byly na úrovni 58 milionů korun.

 • Iron Maiden: anglická heavymetalová kapela vydá novou, sedmnáctou studiovou desku Senjutsu 3. září. Kapela ji nahrávala podobně jako předchozí The Book Of Souls, tedy s producentem Kevinem Shirleym ve francouzském studiu Guillaume Tell Studio. Album nabídne více než 80 minut hudby na ploše 2CD nebo 3LP. "Album jsme nahrávali zkraje roku 2019 během přestávky Legacy Tour. Chtěli jsme mít čas na dokončení a zároveň možnost plně se soustředit na turné. Leccos z našich původních plánů samozřejmě změnila pandemie," uvedl frontman Bruce Dickinson.

 • HBO Max: tato streamovací služba plus další podobné z rodiny HBO (vlastník AT&T) měly na konci druhého kvartálu 67,5 milionu předplatitelů. Meziročně to představuje nárůst o 12 milionů. Z celkové cifry na trh ve Spojených státech připadá 47 milionů (meziročně plus 10,7 milionu). Na konci roku by podle odhadu mateřské firmy mohly dosáhnout úrovně mezi 70 miliony až 73 miliony předplatitelů.

 • 22. 7.
 • Česká televize: i napodruhé vysílací rada konstatovala porušení zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání v případě pořadu Newsroom ČT24 ze dne 5. dubna 2021, ve kterém byly zveřejněny sporné seznamy tzv. dezinformátorů z pera kontroverzní neziskovky Evropské hodnoty, mnohými označované jako dezinformační. Newsroom ČT24 podle vysílací rady nezprostředkoval názory odborníků "kteří v dané otázce zastávají odlišná stanoviska, čímž provozovatel divákům neposkytl objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů, a konstatuje, že provozovatel byl na porušení § 31 odst. 2 zákona č. 231/2001 upozorněn zcela v souladu se zákonem". Takový postup novinářů ČT lze považovat i jako závažné selhání z hlediska novinářské profesionality. Na Evropské hodnoty v souvislosti s těmito seznamy směřuje rovněž několik trestních oznámení.

 • Zákon o elektronických komunikacích: senát ve středu 21. července neschválil novelu ZEK, která kromě jiného měla přinést rychlejší a jednodušší možnost změny poskytovatele internetu či snazší budování sítí elektronických komunikací. Novela tak bude vrácena s pozměňovacími návrhy sněmovně, kde byla předtím přijata výraznou většinou 164 z 168 hlasů. Mobilní a další operátoři tak nyní mezi poslanci musí zintenzivnit lobbing.

 • 21. 7.
 • MagicLab: pražské postprodukční studio Michalka Křečka, Vladimíra Žána a Viktora Plcha vyrobilo vizuální efekty pro nový hollywoodský thriller Wrath of Man režiséra Guye Ritchieho. Tým v čele s Michalem Křečkem vyrobil všech 435 vizuálních efektů - výsledek tisíců hodin náročné práce. "Výstřely všech zbraní, jiskry při zásazích, zakrvácené rány, krev na hercích, krev na zemi, na stěnách, digitálně připravené výhledy z okénka aut a další," přibližuje výčet prací Křeček. Je to již třetí Ritchieho film, na kterém se MagicLab podíleli, po Aladin (2019) a Gentlemani (2019).

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

 • Mall Group: počet obchodníků, kteří zboží nabízejí na internetovém tržišti Mall, přesahuje dva tisíce. Kromě výrazného nárůstu prodejů v Česku, kde se zboží z partnerského prodeje na celkových prodejích Mallu podílí více než třetinou, podle zástupců skupiny rostou i prodeje v zahraničí. Mimo Česko již putuje více než čtvrtina objednávek z partnerského prodeje. Vedle sousedního Slovenska je nejsilnějším trhem pro tuzemské prodejce Slovinsko, kde marketplace Mallu meziročně vyrostl o tisíc procent. Polovina obchodníků na slovinském Mallu přitom pochází z Česka.

 • CNN Prima News: od srpna stanici posílí moderátor Petr Suchoň (ex-TV Nova), který dostane na starost moderování ranního pořadu Nový den.

 • PPF: investiční skupina vstupuje do nového segmentu trhu, pronájmu plachetnic pro rekreaci. PPF vytváří společný podnik s Groupe Beneteau, tradičním francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic. Cílem je vybudovat nového lídra v odvětví pronájmu plachetnic na dovolené. Transakce spočívá v akvizici kontrolních podílů jedničky a dvojky na tomto trhu, Dream Yacht Charter a Navigare Yachting, společným podnikem, ve kterém bude mít PPF většinový podíl.

 • NBCUniversal: streamovací platforma Peacock dosáhla od startu v dubnu 2020 počtu uživatelů 54 milionů. Platforma nabízí jak verzi zdarma, financovanou reklamou a s omezeným obsahem, tak i placenou verzi. Peacock Premium by mělo mít přes 10 milionů zákazníků. V tomto roce chce Peacock výrazně proniknout na mezinárodní trhy.

 • Česká televize: nasadí nový seriál režiséra Radka Bajgara a scenáristy Petra Kolečka od 3. září (pátek) v prime time na ČT1. Komediální série z prostředí chatové osady má 13 epizod. V hlavních rolích Martin MyšičkaPavla BeretováRadek HolubPetra NesvačilováIgor BarešEva LeinwerberováJosef PolášekJana PlodkováPavel NovýJana ŠvandováIvana ChýlkováStanislav Majer nebo Tomáš Hanák. Výkonnou producentkou série je Romana Brožková/Logline Production, externím producentem Petr Erben/Logline Production. Osada vznikla v kreativní skupině ČT Josefa Viewegha.

 • Bezrealitky.cz: realitní projekty, do kterých v posledních měsících investoval podnikatel Marek Rosenbaum, míří pod jednu střechu. Vzniká skupina European Housing Services, která spojí Bezrealitky.cz, Maximu, Český nemovitostní trust a nově také službu Tvůj Správce. Do roka skupina chce mít obrat přesahující jednu miliardu a do pěti let chce působit v pěti evropských zemích. Do čela skupiny se postaví Hendrik Meyer.

 • Hit dne


  Tři sestry: Já jsem Aleš

Recenze

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Možná nejpříjemnější překvapení na poli českých filmů v letošním, distribučně podivném roce. Filmová adaptace románu Patrika Hartla (rovněž režie a scénář) totiž trochu klame tělem. Film, který se na první pohled tváří jako klasická tuzemská řachanda o vztazích a všude se opravdu prezentuje jako "komedie", je ve skutečnosti ne úplně veselé vyprávění z chlapského světa po čtyřicítce.

Čtyři kamarádi z gymplu (?) si ve středním věku víceméně v podobném momentu uvědomí, že nežijí úplně tak, jak si kdysi v mládí představovali. Mužskou krizi, poničené sebevědomí a mentální tápání zkusí vyřešit plněním téměř nesplnitelných úkolů. Samozřejmě, že takto rozehraný příběh nabídne množství (zde více méně zdařilých) gagů, hlášek a komických situací. Do nich ale režisér Hartl velmi zručně a místy velmi překvapivě sází vážné situace, při kterých vnímavějšího diváka mrazí v zádech. Takže žánr spíše tedy dramedy, v Prvokovi... nadprůměrně zvládnutá, se silnými, emočně naléhavými momenty a propracovanými postavami, napsanými tak, že jen málokdo z cílové skupiny se s některou z nich nebude schopen identifikovat.

Asi je možná zbytečné dodávat, že velký podíl na sympatickém a uvěřitelném vyznění filmu mají excelentní výkony v hlavních rolích v podání Martina Pechláta, Davida Švehlíka, Hynka Čermáka a Martina Hofmanna (ve vedlejších rolích, či spíše minirolích se tam mihnou desítky dalších hvězdných herců a hereček). Prvok, Šampón, Tečka a Karel má díky všem těmto ingrediencím nakročeno dostat se v návštěvnosti přes půl milionu diváků a velmi slušnou šancí stát se klasickým snímkem žánru - mnohý z diváků se k němu rád vrátí i po deseti dvaceti letech. Takový počin je v české kinematografii vzácný: kvalitní film pro masy.