Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Kreativní Evropa Rychlovky

17:07, 24. 4. 2024

Kreativní Evropa: grantový program Evropské komise na podporu kulturních a kreativních odvětví rozdělil v roce 2023 mezi české žadatele částku přes 5 milionů eur. Více než 3 miliony eur putovalo do audiovizuálního odvětví prostřednictvím grantů Kreativní Evropa MEDIA, téměř 1,7 milionu eur rozdělila Kreativní Evropa Kultura zejména do Projektů evropské spolupráce a zatím nejvyšší částka 876 tisíc eur připadla na podporu zpravodajských médií v mezioborové části programu Kreativní Evropa. Z toho Ústav nezávislé žurnalistiky získal 124 tisíc eur.

Z celkové částky pro audiovizi filmoví producenti získali na vývoj 24 projektů celkem 1,05 milionu eur, což je dosud nejvyšší částka v historii programu v ČR. V okruhu European mini-slate development (podpora pro soubor 2–3 projektů určená jen společnostem ze zemí s nízkou audiovizuální kapacitou) byl podpořen rekordní počet 8 českých společností. Je mezi nimi například společnost Bionaut s připravovaným seriálem #sofiaiscool, který navazuje na #martyisdead oceněný Emmy a #annaismissing nominovaný na Českého lva. Navíc v roce 2023 bylo do kin uvedeno několik počinů, které podporu získaly v minulosti: například hrané filmy Bod obnovy a Úsvit, animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo nebo dokumenty Šťastně až na věky a Světloplachost.

V okruhu Vývoj videoher a imerzivního obsahu získala v roce 2023 česká společnost Charles Games 149 912 eur na vývoj hry Pralinka. Okruh TV and online content podporuje výrobu projektů určených pro TV vysílání nebo pro online platformy. V roce 2023 podporu ve výši 44 973 eur získala společnost Bionaut, a to na animovaný speciál Mlsné medvědí příběhy: Na pól!, navazující na již dříve podpořený stejnojmenný animovaný seriál.

V okruhu Films on the Move byla podpořena distribuce 22 evropských filmů celkovou částkou 352 237 eur, např. Anatomie pádu, Club Zero, Sestry z kouřové sauny, Nina a ježkovo tajemství nebo Jagna. Podpořena byla také zahraniční distribuce českého koprodukčního filmu Agnieszky Holland Hranice.